خبر فوری
This content is not available in your region

بهبود اقتصادی لبنان و سرزمین‌های فلسطین؛ رقابت ایران و نیکاراگوئه در رشد منفی

نظرها
بهبود اقتصادی لبنان و سرزمین‌های فلسطین؛ رقابت ایران و نیکاراگوئه در رشد منفی
کپی رایت
عکس از رویترز
اندازه متن Aa Aa

بانک جهانی در تازه‌ترین پیش‌بینی خود در مورد رشد اقتصادی کشورهای جهان با تعدیل برآورد پیشین خود در مورد ایران، ارزیابی رشد اقتصادی این کشور را از منفی ۳.۶ درصد به منفی ۴.۵ درصد در سال ۲۰۱۹ میلادی تغییر داد.

مطابق این پیش‌بینی، تاثیر تحریم‌های آمریکا مهمترین عامل کاهش بیشتر رشد اقتصادی ایران خواهد بود. بانک جهانی با توقف گزارش وضعیت اقتصادی ونزوئلا، اقتصاد نیکاراگوئه را پس از ایران واجد بالاترین رشد منفی در میان کشورهای جهان معرفی کرده است.

البته بانک جهانی برآورد کرده که رشد اقتصادی ایران در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی مثبت خواهد شد. اما این رشد مثبت همچنان در مقابل افزایش سطح تولید ناخالص داخلی اقتصادهای همسایه و رقیب ایران ناچیز خواهد بود.

بانک جهانی پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی عراق در سال ۲۰۲۰ میلادی به بالای ۸ درصد برسد و رشد اقتصادی افغانستان نیز همپای قطر تا ۳.۲ درصد صعود کند.

همچنین در سال ۲۰۲۱ میلادی نیز اقتصاد ترکیه و پاکستان با رشد ۴ درصدی از رقبای منطقه‌ای خود پیشی خواهند گرفت.

مطابق این گزارش، رشد اقتصادی لبنان و سرزمین های فلسطینی نیز طی سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی از ایران بیشتر خواهد بود.

تازه‌ترین برآورد بانک جهانی بر پایه پیش‌بینی کاهش ۲.۱ درصدی قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ و رشد ۱.۴ درصدی آن در سال ۲۰۲۱ میلادی صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.