خبر فوری
This content is not available in your region

دولت افغانستان بیش از یک صد زندانی عضو طالبان را آزاد کرد

نظرها
نمایندگان طالبان در گفتگوهای صلح مسکو
نمایندگان طالبان در گفتگوهای صلح مسکو   -  
کپی رایت
REUTERS/Evgenia Novozhenina
اندازه متن Aa Aa

دولت افغانستان روز دوشنبه برای نشان دادن حسن نیت خود، بیش از صد نفر از اعضای طالبان را از زندانهای سراسر کشور آزاد کرد. خبرگزاری ایرنا شمار آزادشدگان این روز را ۱۷۰ نفر اعلام کرده است.

روند آزادی زندانیان از روز یکشنبه آغاز شده و قرار است روز سه‌شنبه نیز ادامه داشته باشد.

پیش از این اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان وعده داده بود که در پاسخ به درخواست نمایندگان لویه جرگه مشورتی صلح و به مناسبت عیدفطر حدود ۹۰۰ زندانی طالبان را آزاد کند.

آزاد شدگان عمدتا کسانی بودند که سالهای طولانی را در زندان سپری کرده‌اند و عمدتا نیز بیمار یا سالمند هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آزادی این افراد نگرانی‌هایی را در میان شهروندان افغانستان به‌وجود آورده است. از نظر آنها این خطر وجود دارد که آزادشدگان بار دیگر به میدان‌های نبرد برگردند و به این ترتیب جبهۀ مبارزات طالبان تقویت شود.

برخی از منتقدان دولت نیز می‌گویند که نباید این آزادی‌ها یکطرفه انجام می‌شد و باید از سوی طالبان نیز اقدام مشابهی انجام می‌گرفت.

دولت افغانستان در پاسخ به این انتقادها تاکید کرده که انتخاب این زندانیان پس از بررسی پرونده‌هایشان انجام شده و در میان آنها هیچ فرد خطرناکی دیده نمی‌شود.

همچنین به گفتۀ برخی مقامات دولتی این زندانیان تعهد کرده‌اند که به قوانین کشور پایبند باشند و عملی خلاف قانون انجام ندهند.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.