خبر فوری
This content is not available in your region

۳۶ سال پیش آبه پدر در تهران با خامنه‌ای دیدار کرد

نظرها
euronews_icons_loading
۳۶ سال پیش آبه پدر در تهران با خامنه‌ای دیدار کرد
کپی رایت
تصویر از ویدیوی خبرگزاری اسوشیتدپرس
اندازه متن Aa Aa

سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به تهران و دیدار او با مقام‌های ایرانی در تاریخ ایران یادآور سفر پدرش شینتارو آبه در سال ۱۳۶۲ به ایران است.

شینزو آبه روز چهارشنبه ۱۲ ژوئن وارد تهران شد و مورد استفبال محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران قرار گرفت. او سپس به کاخ سعدآباد رفت و با حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران دیدار کرد.

سال ۱۳۶۲ شینتارو آبه، وزیر خارجه وقت این کشور و پدر آقای آبه در سفری با هدف پایان دادن به جنگ ایران و عراق به تهران سفر کرد. او در این سفر با علی خامنه‌ای، رییس‌جمهوری و علی‌اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه وقت ایران دیدار کرد.

سفر او نتیجه‌بخش نبود و جنگ ایران و عراق نه در سال ۶۲ که در سال ۱۳۶۷ به پایان رسید.

حالا دیدار شینزو آبه با علی خامنه‌ای و ارایه پیام دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا به او در برخی رسانه‌های ایرانی با مرور اخبار سفر پدر او به ایران همراه شده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

شینزو آبه که آن موقع ۲۸ ساله بود همراه پدرش به ایران سفر کرده بود. او این بار باز هم با نیت پادرمیانی راهی ایران شده است.

علی خامنه‌ای در دیدار با آقای آبه نخواست که پیام ترامپ را بشنود و اعلام کرد که «تجربه تلخ مذاکره با آمریکا را تکرار نخواهیم کرد.»

شینزو آبه روز پنجشنبه ۱۳ ژوئن ایران را به مقصد ژاپن ترک کرد.

بیشتر بخوانید:

شینزو آبه برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا به تهران می‌رود

خامنه ای به آبه: تجربه تلخ مذاکره با امریکا را تکرار نخواهیم کرد

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.