خبر فوری
This content is not available in your region

تنش در روابط ترکیه و مصر؛ جدال لفظی بین اردوغان و قاهره ادامه دارد

نظرها
تنش در روابط ترکیه و مصر؛ جدال لفظی بین اردوغان و قاهره ادامه دارد
کپی رایت
عکس از رویترز
اندازه متن Aa Aa

وزیر خارجه مصر در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری ترکیه مبنی بر لزوم محاکمه بین‌المللی دولت مصر به دلیل «کشته شدن» محمد مُرسی، از آقای اردوغان خواست از اظهارنظرهای «غیرمسئولانه» پرهیز کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز سه‌شنبه و در جریان برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری محمد مرسی در قاهره، مدعی شد که رئیس جمهوری پیشین مصر به مرگ طبیعی نمرده و برای روشن ابعاد کشته شده او دولت کنونی مصر باید در دادگاه صالحه بین‌المللی محاکمه شود.

آقای اردوغان روز چهارشنبه و همزمان با برگزاری کارزار تبلیغات انتخاب شهردار استانبول بر اظهارات پیشین خود صحه گذاشت و خواستار واکنش سازمان همکاری‌های اسلامی به این رخداد شد.

سامح شکری، وزیر خارجه مصر، روز پنج‌شنبه با صدور بیانیه‌ای «تکرار اظهارات غیرمسئولانه» رئیس جمهوری ترکیه را به شدت محکوم کرد.

بیشتر بخوانید:اردوغان پس از اقامه نماز میت غیابی: مُرسی به مرگ طبیعی نمرده است

آنکارا و قاهره در طول دوران کوتاه ریاست جمهوری محمد مرسی روابط گرم و نزدیکی با یکدیگر داشتند که این روابط پس از سقوط دولت آقای مرسی در سال ۲۰۱۳ میلادی و وقوع کودتای نظامی توسط عبدالفتاح سیسی در مصر رو به تیرگی گذاشته است.

آقای مرسی، نامزد گروه اخوان المسلمین مصر در سال ۲۰۱۱ میلادی با پیروزی در اولین انتخابات برگزار شده پس از سقوط حکومت حسنی مبارک به عنوان رئیس جمهوری مصر انتخاب شد ولی سپس در جریان کودتای ژٓنرال سیسی، وزیر وقت دفاع و رئیس جمهوری فعلی بازداشت و روانه زندان شد. او روز دوشنبه و در جریان محاکمه‌اش در دادگاهی در قاهره درگذشت.

بیشتر بخوانید:سازمان ملل خواستار بررسی بی‌طرفانه مرگ محمد مرسی شد

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.