خبر فوری

محکومیت ۱۷ تن در ترکیه به حبس ابد به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام

 نظرها
کاخ دادگستری ترکیه در آنکارا
کاخ دادگستری ترکیه در آنکارا -
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دادگاه کیفری ترکیه روز پنجشنبه ۲۰ ژوئن ۱۷نفر از جمله فرماندهان سابق ارتش ترکیه را به اتهام مشارکت در کودتای نافرجام و ارتباط با شبکه اپوزسیون به حبس ابد محکوم کرد. در این میان هفده نفر در مجموع به ۱۴۱ بار حبس ابد محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این افراد که به دلیل رابطه با گروه وابسته به فتح‌الله گولن و شرکت در کودتای نافرجام ژوئیه۲۰۱۶ محاکمه می‌شدند به جرم «نقض قانون اساسی»، دست داشتن در مرگ ۱۳۹ نفر و «تلاش برای سوءقصد به جان رئیس‌جمهور» این احکام را دریافت کرده‌اند.

در میان محکومین به حبس ابد آکین اوزترک، فرمانده اسبق نیروی هوایی و علی یزیچی، دستیار پیشین آقای اردوغان دیده می‌شوند. در این پرونده ۲۲۴ تن شامل ده‌ها ژنرال ارتش محاکمه شدند.

فتح‌الله گولن، ناراضی اسلام‌گرای اهل ترکیه و متحد پیشین اردوغان است که از سال ۱۹۹۹ میلادی در آمریکا در تبعید خودخواسته به سر می‌برد. آقای اردوغان او را طراح کودتای نافرجام در کشورش می‌داند و از آمریکا تقاضا کرده است وی را به ترکیه مسترد کند. درخواستی که تا کنون از سوی ایالات متحده رد شده است.

فتح‌الله گولن هرگونه دخالت در کودتای نافرجام ترکیه را رد کرده است.

در جریان این کودتا در سال ۲۰۱۶، ۲۵۰ نفر کشته شدند.

تاکنون ۷۷ هزار نفر در ترکیه به ظن ارتباط با کودتا زندانی شده‌اند یا در انتظار محاکمه به سر می‌برند.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.