خبر فوری

هشدار ژاپن به بریتانیا؛ برکسیت بدون توافق پایان «۳۵ سال ماه عسل» است

 نظرها
هشدار ژاپن به بریتانیا؛ برکسیت بدون توافق پایان «۳۵ سال ماه عسل» است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ژاپن به دو نامزد حزب محافظه کار بریتانیا برای جانشینی ترزا می و تصدی پست نخست وزیری هشدار داد که در صورت خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا «۳۵ سال ماه عسل بین دو کشور» پایان می‌یابد. ژاپن و بریتانیا یکی از بزرگترین شرکای تجاری پس از جنگ دوم جهانی هستند.

تارو کونو، وزیر خارجه ژاپن روز پنج شنبه گفت که کشورش به هیچ وجه با خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا موافق نیست.

وزیر خارجه ژاپن در این پیام بوریس جانسون و جرمی هانت، دو نامزد حزب محافظه کار برای جانشینی ترزا می را خطاب قرارداد و گفت: «من بوریس و جرمی را شخصا می شناسم و امیدوارم هیچ کدام اجازه برکسیت بدون توافق را ندهند.»

کونو که در اوزاکا، محل میزبانی نشست گروه ۲۰ در ژاپن با خبرنگاران گفتگو می‌کرد گفت که ژاپن خواستار برکسیت آرام و همراه با توافق است.

بوریس جانسون، شهردار پیشین و وزیر خارجه سابق بریتانیا، مهم‌ترین شانس جانشینی ترزا می، یکی از مهم ترین هواداران برکسیت سخت و بدون توافق است.

برخی از مهم‌ترین شرکت‌های ژاپنی پس از رای شهروندان بریتانیایی به برکسیت در سال ۲۰۱۶ بریتانیا را ترک و در کشورهای همسایه عضو اتحادیه اروپا مستقر شدند.

جانشین ترزا می، روز ۲۳ ژوییه کمتر از یک ماه دیگر مشخص می شود. در رای گیری‌های اخیر میان اعضای حزب محافظه کار بوریس جانسون در مراحل مختلف با اختلافزیاد، بیشترین رای را نسبت به سایر نامزدها بدست آورده است.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.