خبر فوری

موج گرما در اروپا؛ از داغ ترین روز فرانسه تا مرگ ۲ نفر در اسپانیا

 نظرها
موج گرما در اروپا؛ از داغ ترین روز فرانسه تا مرگ ۲ نفر در اسپانیا
کپی رایت
عکس از رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

همزمان با ادامه موج گرما در اروپا رکورد حداکثر دمای به ثبت رسیده در فرانسه روز جمعه شکسته شد.

دمای هوا روز جمعه در روستای «گالارگ لو مونتو» در جنوب فرانسه به ۴۵.۹ درجه سانتیگراد رسید. این در حالی است که رکورد قبلی دمای هوا در فرانسه در سال ۲۰۰۳ با ۴۴.۱ درجه سانتیگراد به ثبت رسیده بود.

پیش بینی می شود گرمای هوا تا روز دوشنبه در فرانسه ادامه پیدا کند. این در حالی است که بسیاری از ساختمان های دولتی از جمله مدارس و بیمارستان ها در فرانسه به وسایل خنک کننده مجهز نیستند.

از سوی دیگر دمای هوا در بخشهایی از اسپانیا روز جمعه برای دومین روز متوالی بیش از ۴۳ درجه سانتیگراد بود. همزمان با موج گرما بخش هایی از جنگل های استان تاراگونا در شمال شرقی اسپانیا آتش گرفته است. گرمای هوا در این کشور تاکنون جان دو نفر را گرفته است.

سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرده است که سال ۲۰۱۹ یکی از گرمترین سال های جهان خواهد بود. بنا به اعلام این سازمان دوره سالهای ۲۰۱۵ تا پایان ۲۰۱۹ گرمترین دوره پنج ساله ای خواهد بود که تاکنون به ثبت رسیده است.

به گفته سازمان جهانی هواشناسی موج گرما در اروپا «کاملا» با تاثیرات پیش بینی شده انتشار گازهای گلخانه ای در سطح زمین «همخوانی» دارد.

فرانسه پس از بلغارستان، پرتغال، ایتالیا، اسپانیا، یونان و مقدونیه شمالی هفتمین کشور اروپایی است که دمای هوا در آن از ۴۵ درجه سانتیگراد بالاتر رفته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.