خبر فوری
This content is not available in your region

بهای گاز در پاکستان ۲۰۰ درصد افزایش یافت

نظرها
بهای گاز در پاکستان ۲۰۰ درصد افزایش یافت
کپی رایت
Sputnik/Alexei Druzhinin/Kremlin via REUTERS
اندازه متن Aa Aa

بهای گاز طبیعی روز دوشنبه در پاکستان بیش از دویست درصد افزایش یافت؛ افزایش بها کمتر از یک هفته قبل از آن گرفته شد که صندوق بین‌المللی پول دربارۀ پرداخت یک وام ۶ میلیارد دلاری به این کشور تصمیم بگیرد.

پاکستان هم اکنون با بحران پرداخت بدهی‌ مواجه است و صندوق بین‌المللی پول به اسلام آباد هشدار داده تا برای ایجاد تعادل در نحوۀ هزینه سازی بودجه، تلاش بیشتری کند. پاکستان می‌گوید که افزایش بهای گاز به تامین سریع‌تر کسری ۱ میلیاردی کمک خواهد کرد.

خبر افزایش بی‌سابقه بهای گاز از سوی سازمان تنظیم مقررات نفت و گاز پاکستان (OGRA) اعلام شد. به گفتۀ این سازمان، افزایش بهای نفت و گاز حاصل کاهش یارانه‌های دولتی است.

این سومین بار از زمان به قدرت رسیدن عمران خان است که بهای گاز افزایش می‌یابد و از لحاظ سیاسی برای کشور پاکستان که برای دهه‌ها از گاز ارزان قیمت بهره می‌برده، موضوعی حساسیت برانگیز محسوب می‌شود.

وضعیت اقتصادی پاکستان در یکسال گذشته نیز هیچ بهبودی را نشان نمی‌دهد.

رشد اقتصادی این کشور در سال مالی منتهی به ۳۰ ژوئن ۲۰۱۹ میلادی ۳.۳ درصد افت داشت و پیش بینی می‌شود در سال آینده بار دیگر دست‌کم ۲.۴ درصد افت داشته باشد. نرخ تورم در پاکستان ماه مه ۹ درصد بوده و انتظار می‌رود در سال آینده نیز تا ۱۳ درصد افزایش یابد.

قرار است صندوق بین‌المللی پول روز چهارشنبه دربارۀ پرداخت یا عدم پرداخت این وام به پاکستان تصمیم گیری کند.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.