وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

لیبی؛ نگهبانان اردوگاه هنگام حمله هوایی به روی پناهجویان آتش گشودند

 نظرها
لیبی؛ نگهبانان اردوگاه هنگام حمله هوایی به روی پناهجویان آتش گشودند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سازمان ملل متحد اعلام کرد که گزارش‌ها نشان می‌دهد پس از حملهٔ هوایی روز دوشنبه به یک اردوگاه پناهجویان در نزدیکی طرابلس، پایتخت لیبی، نگهبانان اردوگاه به سوی پناهجویان شلیک کرده‌‌اند تا مانع از فرار آنها شوند.

در این حمله که شامگاه سه‌شنبه به منطقهٔ تاجورا، در ۱۴ کیلومتری شرق طرابلس صورت گرفت، دست‌کم ۵۳ تن کشته شده‌اند که ۶ کودک نیز در میان آنان به چشم می‌خورد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل همچنین گزارش داد دو حمله هوایی به این نقطه صورت گرفته است، در حملهٔ اول یک پارکینگ خالی، و در حملهٔ دوم یک سالن اردوگاه با ظرفیت ۱۲۰ پناهجو هدف قرار گرفته‌اند.

این کمیسیون اعلام کرد گزارش‌ها نشان می‌دهد پس از انفجارِ نخست،‌ وقتی شماری از پناهجویان و مهاجران اردوگاه خواسته‌اند فرار کنند، نگهبانان به روی آنان آتش گشوده‌اند.

تصویر هوایی ارودگاه پناهجویان در تاجورا

در خواست بررسی حمله هوایی به اردوگاه پناهجویان

از سوی دیگر سازمان‌ ملل متحد خواستار انجام تحقیقی مستقل درباره حمله هوایی روز دوشنبه به اردوگاه پناهجویان در لیبی شد.

این اردوگاه که در مجموع ۶۱۰ تن پناهجو و مهاجر را در خود جای داده بود در یک شب دو بار مورد حمله قرار گرفت.

در حالیکه بسیاری از جمله دولت به رسمیت شناخته شدهٔ لیبی و ماتئو سالوینی،‌ وزیر کشور ایتالیا، نیروهای خلیفه حفتر را به ارتکاب این حمله متهم کردند، ژنرال خالد محجوب، سخنگوی ارتش ملی لیبی به رهبری حفتر، این اتهام را رد کرد و گفت: «ما دستور زدن این ارودگاه را صادر نکردیم.»

«ارتش ملی لیبی» به رهبری خلیفه حفتر، که از حمایت امارات عربی متحده و مصر برخوردار است سه ماه پیش تلاش خود برای تصرف پایتخت آغاز کرد اما تا کنون از رسیدن به این هدف باز مانده است.

هزاران مهاجر و پناهجو، از کشورهای مختلف آفریقایی، در اردوگاه‌های لیبی به سر می‌برند. بنابر اعلام سازمان‌های حقوق بشری، این پناهجویان شرایطی ناگوار و غیر انسانی دارند.

بیشتر بخوانید:‌