وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ترکیه آغاز تحویل موشک‌های اس-۴۰۰ روسیه را اعلام کرد

 نظرها
ترکیه آغاز تحویل موشک‌های اس-۴۰۰ روسیه را اعلام کرد
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد تحویل موشک‌های اس-۴۰۰ روسیه به آنکارا آغاز شده است.

پس از اعلام تحویل نخستین محموله از قطعات تشکیل‌دهنده سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ از روسیه در روز جمعه ۲۱ تیر، مدیر صنایع دفاعی ترکیه نیز با تأیید این خبر گفت که روند تحویل دیگر قطعات در روزهای آینده ادامه خواهد یافت.

خبرگزاری روسیه (تاس) نیز اعلام کرد که خلبان‌های ترکیه برای آموزش کار با این سامانه در ماه‌های ژوئیه و اوت به روسیه سفر می‌کنند. این خبرگزاری در عین حال تایید کرد که پیش این حدود ۲۰ نفر از نیروهای مسلح ترکیه در ماه‌های مه و ژوئن در یک مرکز آموزشی در روسیه دوره‌های آموزشی را سپری کرده‌اند.

روسیه چهارم اردیبهشت ماه گذشته گفته بود سامانه ضد موشکی اس-۴۰۰ به ترکیه در ماه ژوئیه (تیرماه) آغاز می‌شود.

آمریکا پیش از این ترکیه را تهدید کرده بود که نباید سامانه اس-۴۰۰ را از روسیه تحویل بگیرد و در غیر این صورت باید منتظر تحریم‌های این کشور باشد. اما ترکیه که در برخی از پیمان‌های بین‌المللی از جمله ناتو از متحدان غرب به شمار می‌رود، در پاسخ این تهدید را رد کرده و تاکید دارد که همچنان بر تعهدات خود در ناتو پایبند است.

از سوی دیگر ترکیه قصد خرید جنگنده‌های رادار گریز اف-۳۵ شرکت آمریکایی لاکهید مارتین را نیز داشت. واشنگتن می‌گوید که ترکیه نمی‌تواند هر دو این تجهیزات را باهم داشته باشد.