خبر فوری

بریتانیا یک کشتی جنگی دیگر به خلیج فارس می‌فرستد

نظرها
ناو مونتروز/عکس از سایت وزارت دفاع بریتانیا:
ناو مونتروز/عکس از سایت وزارت دفاع بریتانیا:   -  
کپی رایت
Crown Copyright - PO(Phot) Jim Gibson RNR
اندازه متن Aa Aa

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد این کشور یک کشتی جنگی دیگر به خلیج فارس اعزام می‌کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت دفاع بریتانیا گزارش کرده که این افزایش حضور نظامی در منطقه ارتباطی با تنش‌های اخیر میان ایران و دیگر کشورها ندارد. با این حال چنین عبارتی دست‌کم در متن بیانیه وزارت دفاع بریتانیا نیامده است.

در بیانیه وزارت دفاع بریتانیا آمده است پس از ناوهای اچ‌ام‌اس مونتروز و اچ‌ام‌اس دانکن، کشتی جنگی اچ‌ام‌اس کنت در ماه‌های آینده به خلیج فارس اعزام می‌شود.

ناوشکن دانکن تیپ ۴۵ هم‌اکنون در حال حرکت به سوی خلیج فارس است.

بنا برهمین گزارش کشتی جنگی کنت مشابه اچ‌ام‌اس مونتروز و ناو محافظتی تیب ۲۳ است.

همزمان با انتشار این خبر سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در واکنش به سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت تشدید تنش میان ایران و غرب به نفع هیچکس نیست.

بیشتر بخوانید: بریتانیا دومین ناو خود را به منطقه خلیج فارس می‌فرستد

آقای خامنه‌ای روز سه‌شنبه با انتقاد تند از رویکرد کشورهای اروپایی در قبال ایران گفته بود: «انگلیس خبیث دزدی دریایی می‌کند و کشتی ما را می‌دزدد؛ جنایت می‌کنند و شکل قانونی به آن می‌دهند.»

به گزارش رویترز، سخنگوی ترزا می در پاسخ به پرسش‌ خبرنگاران درباره این سخنان آقای خامنه‌ای گفت: «بارها به ایران یادآوری کرده‌ایم که افزایش تنش در خلیج [فارس] به نفع هیچکس نیست.»

روابط میان ایران و بریتانیا در هفته‌های اخیر و در پی توقیف یک ابرنفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق به شدت بحرانی شد. در روزهای پس از این توقیف، گزارش‌هایی مبنی بر تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای مسدود کردن مسیر یک نفتکش بریتانیایی و هدایت آن به داخل آب‌های ایران منتشر شد. با آنکه ایران این خبر را از اساس تکذیب کرد اما نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا ناوشکن دانکن را برای حفاظت از «کشتیرانی آزاد» در خلیج فارس به منطقه اعزام کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.