خبر فوری

بوریس جانسون و اتحادیه اروپا؛ نگاهی به چشم اندازهای پیش رو

 نظرها
بوریس جانسون و اتحادیه اروپا؛ نگاهی به چشم اندازهای پیش رو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بوریس جانسون رسما چهارشنبه در خیابان داونینگ استریت لندن مقام نخست وزیری را از ترزا می تحویل خواهد گرفت. مهم ترین چالش پیش روی شهردار پیشین لندن بی تردید حل بحران برکسیت خواهد بود.

وی روز سه شنبه پس از پیروزی در انتخابات داخلی حزب محافظه کار اعلام کرد که با کمک این حزب برکسیت را برای همیشه عملی خواهد کرد. بریتانیا ناگزیر باید ۳۱ اکتبر روند خروج از اتحادیه اروپا را کاملا نهایی کند.

بوریس جانسون یکی از سیاست مردان پرنفوذ بریتانیا در زمان برگزاری همه پرسی برکسیت در ژوئن سه سال پیش بود.

شهردار پیشین لندن بارها در هفته های گذشته اعلام کرده بود که «با و یا بدون توافق با اتحادیه اروپا، برکسیت در تاریخ تعیین شده عملی خواهد شد.»

اروپا نگاه ویژه‌ای در این روزها به انتخاب بوریس جانسون دارد. رابطه وزیر خارجه پیشین بریتانیا و اتحادیه اروپا همواره بسیار متناقض و جنجالی بوده است.

او در یکی از نوشته های خود در سال ۲۰۰۱ سیاست‌های اروپا در پنج قرن اخیر را علیه بریتانیا دانست و دو سال بعد در یک سخنرانی در پارلمان اروپا اعلام کرد که علیه اروپا و اتحادیه نیست و می‌داند که «اگر اتحادیه اروپا وجود نداشت باید به‌گونه‌ای اتحادیه اروپا تشکیل داده می‌شد.»

وی هم چنین در سال ۲۰۱۳ گفته بود که نباید فکر کنیم «تمام مشکلات ما ناشی از تصمیمات بروکسل است.» این در حالی است که در فوریه ۲۰۱۶، چند ماه قبل از همه پرسی برکسیت، آقای جانسون در یک سخنرانی با انتقاد از اتحادیه اروپا اعلام کرد: «ما شاهد استعمارگرایی اتحادیه اروپا بر کشورهای عضو هستیم. استعماری که اندک اندک و نامحسوس به پیش می رود.» وی در همان ماه فوریه و در گفتگو با دیلی تلگراف تاکید کرد که حامی اروپا است. «اروپایی که در آن کرواسان فرانسوی و قهوه ایتالیایی و یادگیری زبان‌های خارجی برای همه میسر می‌شود.»

برخی از کارشناسان در بروکسل اعتقاد دارند که احتمالا آقای جانسون احتمالا قاطعانه تر و صریح تر از سلف خود، ترزا می با بحران برکسیت برخورد خواهد کرد. این قاطعیت آیا نهایتا به نفع بریتانیا و رابطه این کشور با اتحادیه اروپا خواهد بود یا نه؟ زمان آن را نشان خواهد داد.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.