وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

کاهش سرعت رشد اقتصاد فرانسه؛ رونق در اتحادیه اروپا نصف می‌شود؟

 نظرها
کاهش سرعت رشد اقتصاد فرانسه؛ رونق در اتحادیه اروپا نصف می‌شود؟
کپی رایت
عکس از رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کاهش سرعت رشد اقتصادی فرانسه در سه ماه دوم سال میلادی جاری همزمان با رکود تولید در اقتصاد آلمان، ریسک اقتصادی اتحادیه اروپا را افزایش داده است.

موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه اعلام کرد که رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم سال جاری میلادی به ۲ دهم درصد رسیده است. این در حالی است که پیش‌بینی‌ اقتصاددانان از حصول نرخ ۳ دهم درصدی حکایت داشت.

البته اَگنس پَنی‌یر-روناشر، وزیر مشاور در امور اقتصادی فرانسه ابراز امیدواری کرده که روند رو به رشد سرمایه‌گذاری‌ها موجب خلق فرصت‌های شغلی و رونق بیشتر اقتصاد این کشور خواهد شد. اشاره او به تاثیر میان‌مدت محرک اقتصادی ۱۹ میلیارد یورویی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و طرح کاهش مالیات اقشار پردرآمد و کارآفرینان است.

کارشناسان معتقدند، افت رشد اقتصادی فرانسه متاثر از کاهش سطح تقاضا برای محصولات صنایع خودروسازی، پلاستیک و الکترونیک و افزایش بی‌اعتمادی تولیدکنندگان به آینده اقتصاد فرانسه و اتحادیه اروپاست.

در همین حال، بانک مرکزی آلمان هم از افزایش احتمال شروع دوره رکود اقتصادی در این کشور خبر داده است.

بیشتر بخوانید:آلمان؛ نرخ رشد اقتصادی بزرگترین اقتصاد اروپا باز هم کاهش یافت

برآوردهای اقتصاددانان نشان می‌دهد که نرخ رشد اقتصادی اتحادیه اروپا در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ به ۲ دهم درصد کاهش خواهد یافت. این در حالی است که اداره آمار کمیسیون اروپا، یورواستات پیشتر این نرخ را برای سه ماهه نخست سال جاری میلادی ۴ دهم درصد اعلام کرده بود.

در چنین شرایطی، ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا هم نسبت به وخامت بیشتر اوضاع اقتصادی اتحادیه اروپا هشدار داد و اعلام کرد که سیاست‌های پولی این اتحادیه احتمالا در ماه سپتامبر آینده تغییر خواهد کرد.