خبر فوری

رونمایی از دست نوشته‌های منتشر نشدۀ کافکا در اسرائیل

 نظرها
رونمایی از دست نوشته‌های منتشر نشدۀ کافکا در اسرائیل
کپی رایت
REUTERS/Ammar Awad
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کتابخانه ملی اسرائیل روز چهارشنبه از مجموعه‌ای از آثار منتشر نشدۀ فرانتس کافکا، نویسنده مشهور آلمانی زبان قرن بیست رونمایی کرد. رونمایی از این آثار پس از پایان یک نبرد حقوقی پیچیده و طولانی مدت در موضوع مالکیت ادبی این آثار ممکن شد.

فرانتس کافکا قبل از مرگ در سال ۱۹۲۴ میلادی، تمام دست نوشته‌های خود را به دوست نزدیکش ماکس برود سپرد و به او وصیت کرد که آنها را بدون آنکه حتی بخواند، بسوزاند.

اما برود که خود نویسنده‌ای آلمانی تبار و همچون کافکا یهودی بود، به این وصیت عمل نکرد و بخشی از آثار کافکا را به چاپ رساند و به این ترتیب باعث شهرت جهانی او شد.

ماکس برود در سال ۱۹۶۸ درگذشت و پس از آن، آنچه از دست نوشته‌های منتشر نشدۀ کافکا باقی مانده بود توسط دستیارش استر هوفه نگهداری شد. خانم هوفه نیز این دست نوشته‌ها را برای دو دخترش اوا هوفه و روث وی‌یسلر به ارث گذاشت.

این دو دختر که اکنون بیش از ۷۰ سال سن دارند، در تمام این سالها دست نوشته‌های کافکا را در بانک‌های آلمان و اسرائیل به امانت گذاشته بودند تا این که دعوای حقوقی میان آنها و دولت اسرائیل اغاز شد.

دولت اسرائیل به دلیل یهودی بودن کافکا و برود همچنین به دلیل فرار ماکس برود در سالهای پایانی عمرش به اسرائیل از سلطۀ نازی‌ها، این دست نوشته‌ها را بخشی از میراث فرهنگی اسرائیل می‌دانست.

REUTERS/Ammar Awad

در پایان این دعوای حقوقی (سال ۲۰۱۶ میلادی) کتابخانه ملی اسرائیل برنده شد و حق آرشیو آثار کافکا را به دست آورد.

پس از صدور رای دادگاه، کار جمع آوری دست نوشته‌های و دیگر متعلقات مکتوب کافکا از سراسر اسرائیل و آلمان آغاز شد و به این ترتیب کتابخانه ملی اسرائیل به مجموعه‌ای کم نظیر از جمله صدها نامۀ شخصی کافکا خطاب به ماکس برود و دیگران، سه نسخه پیش‌نویس از «تدارک عروسی در روستا» و دفترچه‌ای که کافکا در آن به تمرین زبان عبری می‌پرداخت و حتی نقاشی می‌کرد، دست یافت.

انتظار می‌رود بخشی از این مجموعه تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی بصورت آنلاین در دسترس علاقمندان قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.