خبر فوری

موسسه «آغوش باز»: به دلیل شرایط اضطراری در کشتی نمی توانیم به اسپانیا برویم

 نظرها
موسسه «آغوش باز»: به دلیل شرایط اضطراری در کشتی نمی توانیم به اسپانیا برویم
کپی رایت
عکس از رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دولت اسپانیا روز یکشنبه پیشنهاد کرد که کشتی سرگردان «آغوش باز» که حامل بیش از ۱۰۰ پناهجو است در بندر آلخسیراس در جنوب این کشور پهلو بگیرد.

پیشنهاد دولت اسپانیا به دنبال بیش از دو هفته سرگردانی این کشتی در نزدیکی بندر لامپدوسا در جنوب ایتالیا مطرح می شود. دولت ایتالیا اجازه پهلوگیری به این کشتی در بندر لامپدوسا نداده است.

دولت اسپانیا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که پدرو سانچز، نخست وزیر این کشور به دنبال مخالفت ایتالیا و با در نظر گرفتن «وضعیت اضطراری» در کشتی «آغوش باز» تصمیم به پذیرش آن در بندر جنوبی آلخسیراس گرفته است.

وزارت کشور فرانسه نیز روز یکشنبه اعلام کرد که این کشور آماده پذیرش ۴۰ تن از پناهجویان حاضر در کشتی «آغوش باز» است.

موسسه «آغوش باز» در واکنش به پیشنهاد اسپانیا اعلام کرد که به دلیل «شرایط اضطراری» در این کشتی نمی تواند این پیشنهاد را بپذیرد. سخنگوی «آغوش باز» گفت: «ما اسپانیا را به عنوان مقصد خودمان نمی پذیریم زیرا در حادترین شرایط اضطراری از نظر بشردوستانه هستیم. آنچه ما به آن نیار داریم پهلوگیری و پیاده کردن مسافران به طور فوری است.»

این موسسه پیش که در امور بشردوستانه فعالیت می کند پیش از این اعلام کرده بود که بندرهای اسپانیا هر چند «نه نزدیکترین و نه مطمئنترین» بنادر برای پهلوگیری کشتی «آغوش باز» هستند اما در شرایط کنونی اسپانیا تنها کشوری است که با پذیرش پناهجویان موافقت کرده است.

این موسسه روز شنبه اعلام کرده بود که نمی تواند امنیت پناهجویانی را که در کشتی «آغوش باز» در نزدیکی ایتالیا حضور دارند تضمین کند.

تعداد پناهجویانی که همچنان در کشتی «آغوش باز» حاضر هستند ۱۰۵ بزرگسال و دو کودک اعلام شده است. ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا روز شنبه به ۲۷ کودک حاضر در کشتی «آغوش باز» اجازه داد که این کشتی را ترک کنند.

اغلب پناهجویان حاضر در کشتی «آغوش باز» آفریقایی هستند. این کشتی آنها را در نزدیکی ساحل لیبی نجات داده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.