خبر فوری

بزرگترین شناور برقی جهان در دانمارک به آب انداخته شد

نظرها
بزرگترین شناور برقی جهان در دانمارک به آب انداخته شد
اندازه متن Aa Aa

بزرگترین شناور تمام برقی باری-مسافری جهان در دانمارک به آب انداخته شد و برای اولین بار مسیر بین دو بندر جنوبی دانمارک، فینشاو و سوبی را طی کرد.

این شناور(فرابر) موسوم به «الن» قادر به حمل نزدیک به ۳۰ خودرو و ۲۰۰ مسافر است و باطری الکتریکی آن قدرت ۴.۳ مگاواتی دارد.

سازنده باطری آن شرکت سوئیسی لشانشه است.

شناور الن (Ellen) در طول یکسال ۲۰۰۰ تن تولید مونوکسیدکربن، ۴۲ تن اکسید نیتروژن، ۲.۵ تن از تولید غبار و ۱.۴ تن تولید دی اوکسید سولفور در جهان را کاهش می دهد.

مزیت عمده این شناور برقی نسبت به مدل های مشابه قبلی قدرت آین است که الن قادر است مسافتی بالغ بر ۲۲ میل دریایی را بپیماید؛ یعنی چیزی هفت برابر شناورهای برقی پیشین. اتحادیه اروپا بعنوان حامی مالی این پروژه در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ دستکم ۱۰۰ شناور مشابه را به بهره بردار برساند.

در همین حال سازمان بین المللی دریانوردی جهان نیز با حمایت از طرح های این چنینی اعلام کرده که قراراست تا سال ۲۰۵۰ سرانه تولید گازهای گلخانه ای توسط کشتی های باری و مسافربری به نصف برسد.

اتحادیه اروپا با طرح بلندپروازانه قصددارد تولید گازهای گلخانه ای را تا سال ۲۰۵۰ بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد کاهش دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.