وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

روسیه: انفجار در مرکز نظامی منجر به تشکیل ابر رادیواکتیو شده بود

 نظرها
عکس تزئینی است
عکس تزئینی است -
کپی رایت
عکس از آرشیو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اداره هواشناسی روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که در جریان نمونه گیری هایی که پس از انفجار اخیر در جریان یک آزمایش نظامی در نزدیکی شهر سورودوینسک انجام شده وجود ایزوتوپ های رادیواکتیو اثبات شده است.

بنا به اعلام اداره هواشناسی روسیه ایزوتوپ های رادیواکتیو عناصر استرانسیم، باریم و لانتان در نمونه گیری های اخیر کشف شده است.

انفجار مرگبار روز هشتم اوت (۱۷ مرداد) منجر به افزایش کوتاه مدت تشعشعات رادیواکتیو در شهر سورودوینسک شد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است که این انفجار در جریان آزمایش «سامانه تسلیحاتی جدید» روی داده است.

به گفته اداره هواشناسی روسیه ابری از گازهای رادیواکتیو پایدار به دنبال فروپاشی ایزوتوپ ها تشکیل شده بود. تشکیل این ابر منجر به افزایش «موقت» تشعشعات رادیواکتیو در سورودوینسک شد.

طبق اعلام اداره هواشناسی روسیه ایزوتوپ های استرانسیم-۹۱، باریم-۱۳۹، باریم-۱۴۰ و لانتان-۱۴۰ به ترتیب عمری معادل ۹.۳ ساعت، ۸۳ دقیقه، ۱۲.۸ روز و ۴۰ ساعت دارند.

سازمان انرژی هسته ای روسیه پس از وقوع انفجار از کشته شدن پنج نفر و زخمی شدن سه تن دیگر در جریان این حادثه سخن گفته بود.

کارشناسان هسته ای آمریکا گمان می کنند که این حادثه در جریان آزمایش موشک کروز با قدرت محرک (رانه) هسته ای روی داده است.