وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

جوهر نامرئی که دست آزاردهندگان جنسی را رو می‌کند نیم ساعته به فروش رفت

 نظرها
جوهر نامرئی که دست آزاردهندگان جنسی را رو می‌کند نیم ساعته به فروش رفت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شرکت ژاپنی شاچیهاتا مهری را اختراع کرده که می تواند به شناسایی آنهایی منجر شود که در وسایل نقلیه همگانی مزاحم زنان و دختران می‌شوند و به آنان دست‌درازی می‌کنند.

این وسیله تشخیص دست‌درازی که نوعی مهر است به قربانیان آزاد جنسی این امکان را می‌دهد تا با جوهر نامرئی به روی دست عاملان آزار در قطارها و اتوبوس‌های شلوغ شهری علامت بگذارند.

این مهر با جوهری نامرئی، علامتی که به شکل کف دست است را بر روی دست مزاحم نقش می زند که در نور معمولی قابل رویت نیست و با تاباندن «نور تاریک» توسط وسیله‌ای که همراه مهر به فروش می رود، قابل رویت می شود.

این دستگاه به عنوان وسیله‌ای برای تنبیه مزاحمان جنسی و بازدارندگی کسانی که قصد آزار دارند، در ژاپن مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

یک سخنگوی شرکت شاچیهاتا که سازنده این دستگاه است گفت تمامی ۵۰۰ هزار نمونه آزمایشی این محصول روز سه‌شنبه ۵ شهریور به محض آن که به بازار آمد ظرف نیم ساعت تمام شد. قیمت این دستگاه ۲ هزار و ۵۰۰ یوان معادل تقریبا ۲۴ دلار آمریکاست.

با این که از این محصول به شدت استقبال شده، بسیاری از شهروندان ژاپنی به ویژه مردان در شبکه‌های اجتماعی به اختراع چنین وسیله‌ای اعتراض کرده و آن را عامل آزار و سوء‌استفاده احتمالی از سوی زنان مغرض دانسته‌اند. این اعتراض‌ها از زمان اعلام تولید دستگاه در چند ماه پیش آغاز شد. اما شرکت شاچیهاتا می‌گوید که در این مدت محصول خود را تکمیل کرده تا امکان سوء‌استفاده از آن کمتر شود.

پلیس و مقام‌های رسمی ژاپن هنوز در مورد این وسیله اظهارنظری نکرده‌اند، اما شرکت سازنده امیدوار است که بتواند کار پلیس را در این زمینه آسان‌تر کند.

بر اساس جدول شاخص‌های مجمع جهانی اقتصاد در زمینه برابری جنسیتی، ژاپن در میان ۱۴۹ کشور جهان مقام صد و دهم را دارد. ژاپن همچنین در میان کشورهای عضو گروه هفت، بدترین وضعیت را از نظر برابری جنسیتی داراست.