خبر فوری

سال تحصیلی جدید در فرانسه؛ پرچم ملی و پرچم اتحادیه اروپا در کلاس‌های درس

 نظرها
سال تحصیلی جدید در فرانسه؛ پرچم ملی و پرچم اتحادیه اروپا در کلاس‌های درس
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با تصویب پارلمان فرانسه با آغاز سال جدید تحصیلی در این کشور یعنی از دوشنبه ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) در تمام کلاس‌های درس چه دولتی و چه خصوصی، همزمان پرچم سه‌رنگ فرانسه و پرچم آبی‌رنگ اتحادیه اروپا نصب خواهند شد.

علاوه بر این، در کنار متن سرود ملی فرانسه موسوم به «مارسه‌یز» باید شعار ملی این کشور یعنی «آزادی، برابری، برادری» نیز در کلاس‌ها نصب شود.

گفته می‌شود که این الزامات با هدف تقویت احساس هویت ملی در میان دانش آموزان وضع شده است.

این اقدامات بخشی از مجموعه اصلاحات جدید آموزشی در فرانسه است که در ماه ژوئیه به تصویب پارلمان این کشور رسید و طیف وسیعی از تغییرات از نحوه برگزاری امتحانات تا آموزش معلمان را در بر می‌گرفت.

ایده الزام وجود دو پرچم در کلاس‌های درس، نه از سوی امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و حزبش بلکه از سوی حزب راستگرای «جمهوری‌خواهان» (Les Républicains) مطرح شده بود و در زمان طرح، شامل پرچم اتحادیه اروپا نمی‌شد.

اگرچه دولت در ابتدا در مقابل این ایده واکنش نشان داد و با آن مخالف بود، اما حمایت قوی جمهوریخواهان از این طرح باعث شد که سازشی میان دو طرف بوجود آید و با افزودن الزام وجود پرچم اتحادیه اروپا در کنار پرچم فرانسه، طرح تصویب شود.

این طرح با انتقاداتی بویژه از سوی معلمان همچنین چپ‌های فرانسه روبرو بوده است. معلمان بر مشکلات عملی اجرای این طرح تکیه دارند و چپ‌های فرانسه از جمله حزب «فرانسه تسلیم ناپذیر» (La France Insoumise) این اقدام را حرکتی ملی‌گرایانه توصیف می‌کنند و می‌گویند که مدارس پادگان‌های نظامی نیستند.

وزارت آموزش فرانسه اعلام کرده است که هزینه‌های مربوط به تهیه این پرچم‌ها برای کلاس‌های درس را تامین خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.