وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران سانتریفیوژهای پیشرفته نصب کرده است

 نظرها
آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران سانتریفیوژهای پیشرفته نصب کرده است
کپی رایت
عکس از رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه اعلام کرد که ایران با نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در راستای غنی سازی اورانیوم با این سانتریفیوژها گام بر می دارد.

ایران براساس برجام تنها اجازه غنی سازی اورانیوم با بیش از پنج هزار دستگاه سانتریفیوژ نوع اول خود (آی آر ۱) را دارد.

بنا به اعلام سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران نصب زنجیره ۱۶۴ دستگاهی سانتریفیوژهای نسل دوم و چهارم را آغاز کرده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران پیش از این اعلام کرده بود که تهران در راستای کاهش تعهدات برجامی خود راه اندازی زنجیره ای از ۱۶۴ دستگاه نسل دوم سانتریفیوژ را در دستور کار قرار داده است.

نصب سانتریفیوژهای پیشرفته بنا به توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی ممنوع است.

طبق اعلام سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی، سانتریفیوژهای نصب شده ایران آماده آزمایش با «یو اف ۶» (اورانیوم هگزافلوراید) است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی نصب سانتریفیوژهای پیشرفته از سوی ایران را تائید کرده است که کورنل فروتا، مدیر کل موقت آژانس برای دیدار با مقامات ایران به تهران سفر کرده است.

کورنل فروتا روز دوشنبه از ایران خواست که «بی درنگ» به پرسشهایی که از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شده است پاسخ دهد.