وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

«وعده» ترامپ به یک رهبر خارجی؛ رویارویی کنگره آمریکا با سازمان‌های اطلاعاتی

 نظرها
«وعده» ترامپ به یک رهبر خارجی؛ رویارویی کنگره آمریکا با سازمان‌های اطلاعاتی
کپی رایت
عکس از رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه وزارت دادگستری این کشور را متهم کرد که مانع افشای متن شکایت در مورد مکالمه دونالد ترامپ با یک رهبر خارجی شده است.

روزنامه واشنگتن پست روز چهارشنبه گزارش داد که یک مامور اطلاعاتی به دنبال «وعده» نگران کننده رئیس جمهوری آمریکا به یک رهبر خارجی تصمیم به شکایت رسمی به بازرس کل سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده گرفته است.

طرح این شکایت منجر به رویارویی بین کنگره و سازمان های اطلاعاتی آمریکا شده است.

هنوز «وعده» دونالد ترامپ و نام رهبر خارجی که او این وعده را با او در میان گذاشته افشا نشده است. با این حال واشنگتن پست به نقل از منابعی که نامشان فاش نشده گزارش داده که موضوع این وعده به اوکراین مربوط می شده است.

آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا پس از دیدار با بازرس کل سازمان های اطلاعاتی این کشور که پشت درهای بسته انجام شد دولت دونالد ترامپ را به جلوگیری از همکاری سازمان های اطلاعاتی با تحقیق کنگره ایالات متحده متهم کرد.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از منبعی که نخواست نامش فاش شود گزارش داده است که شکایت مامور اطلاعاتی آمریکا به «چند اقدام» دونالد ترامپ ارتباط داشته و به مکالمه تلفنی او با یک رهبر خارجی محدود نبوده است.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه در واکنش به گزارش واشنگتن پست آن را «خبر جعلی» خواند.

نهادهای دولتی آمریکا طی ماههای گذشته به دفعات از همکاری با تحقیق های مجلس نمایندگان که تحت کنترل دموکرات ها قرار دارد خودداری کرده اند.

طبق گزارش واشنگتن پست دونالد ترامپ چند هفته پیش از شکایت مامور اطلاعاتی آمریکا با وولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین تلفنی گفتگو کرده بود.