وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تظاهرات بریتانیایی‌های ساکن اسپانیا علیه برکسیت

 نظرها
تظاهرات بریتانیایی‌های ساکن اسپانیا علیه برکسیت
کپی رایت
عکس از رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گروهی از بریتانیایی های ساکن اسپانیا روز یکشنبه در اعتراض به وضعیت نامشخص خود در آستانه برکسیت تظاهرات کردند.

حدود ۳۰۰ هزار بریتانیایی ساکن اسپانیا هستند. داده های سازمان ملل متحد نشان می دهد که یک چهارم بریتانیایی های ساکن خارج این کشور در اسپانیا یا پرتغال زندگی می کنند.

یکی از تظاهرکنندگان در مالاگا می گوید: «ما احساس می کنیم واقعا اینجا فراموش شده ایم.» نحوه پرداخت مستمری بازنشستگان پس از برکسیت یکی از نگرانی های شرکت کنندگان در تظاهرات مالاگا بود.

تعدادی از شرکت کنندگان در این تظاهرات پرچم های اتحادیه اروپا را در دست داشتند. بسیاری از بازنشستگان بریتانیایی برای گذراندن دوران بازنشستگی خود به اسپانیا می روند. تخمین زده می شود که یک سوم بریتانیایی های ساکن اسپانیا بیشتر از ۶۵ سال سن دارند.

بسیاری از بریتانیایی های ساکن اسپانیا نگران هستند که به دنبال خروج کشورشان از اتحادیه اروپا آنها حق استفاده از نظام خدمات پزشکی اسپانیا را نخواهند داشت.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا وعده داده است که از حقوق بریتانیایی های ساکن اسپانیا پس از برکسیت حمایت خواهد کرد. این در حالی است که قرار است رای دهندگان اسپانیایی در ماه نوامبر به پای صندوق های رای بروند و ممکن است دولت پدرو سانچز پس از آن دیگر در قدرت نباشد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا وعده داده است که کشورش با توافق یا بی توافق روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر که از برگزاری دومین همه پرسی برکسیت حمایت می کند روز یکشنبه اعلام کرد که موضع گیری او در این مورد بقا در اتحادیه اروپا یا خروج از آن از سوی حزب متبوعش تعیین خواهد شد.