خبر فوری
This content is not available in your region

سایه سنگین حملات طالبان بر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

نظرها
سایه سنگین حملات طالبان بر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
کپی رایت
عکس از رویترز
اندازه متن Aa Aa

میلیون‌ها شهروند افغانستان روز شنبه در حالی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق‌های رأی خواهند رفت که خطر حمله شبه نظامیان طالبان روند رای گیری را تهدید می‌کند.

نامزدهای اصلی این دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اشرف غنی، رئیس جمهوری فعلی و عبدالله عبدالله هستند. آنها به دنبال توافقی که پس از انتخابات پرحاشیه سال ۲۰۱۴ با یکدیگر دست یافتند قدرت را در این کشور جنگزده با یکدیگر تقسیم کردند.

عبدالله عبدالله پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ اعتبار کمیسیون انتخابات را زیر سوال برده بود. او پس از انتخابات با میانجیگری قدرت‌های خارجی با اشرف غنی به توافق دست یافت و به عنوان رئیس اجرایی دولت افغانستان مشغول به کار شد.

حملات گروه طالبان در هفته‌های اخیر وهمزمان با نیمه تمام ماندن مذاکرات صلح افغانستان بین طالبان و آمریکا شدت یافته است.

اشرف غنی، رئیس جمهوری ۷۰ ساله افغانستان در حالی در این دوره با عبدالله عبدالله، ۵۹ ساله رقابت خواهد کرد که مساحت مناطقی که گروه طالبان هم اکنون در این کشور در اختیار دارد به بیشترین میزان از سال ۲۰۰۱ میلادی (زمان سقوط حکومت طالبان) تاکنون رسیده است.

در جریان حملات طالبان که پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در این کشور روی داد بیش از ۱۷۰ نفر کشته شدند. این در حالی است که بیش از ۳۰۰ نفر نیز در این حملات مجروح شدند.

سخنگوی گروه طالبان روز جمعه اعلام کرد که این گروه کنترل ولسوالی دره صوف پایین در ولایت سمنگان را در اختیار گرفته است.

آمارها حاکی است که از جمعیت ۳۴ میلیون نفری افغانستان ۹ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده‌اند.

مقام‌های افغانستان اعلام کرده‌اند که بیش از ۱۰۰ هزار نیروی امنیتی وظیفه مقابله با شبه نظامیان و حفاظت از شعب اخذ رای را برعهده خواهند داشت. با این حال انتظار می‌رود که درهای صدها شعبه اخذ رای در روز انتخابات از بیم حملات طالبان بسته بماند.

عبدالله عبدالله در حالی که هنوز رای گیری انجام نشده اشرف غنی را به سوءاستفاده از قدرت و استفاده از منابع دولتی در کارزار انتخاباتی خود متهم کرده است. وی ابراز نگرانی کرده است که تقلب‌های انتخاباتی، دموکراسی در این کشور را بیش از پیش متزلزل کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.