خبر فوری

روحانی: سلاح دلار زندگی مردم عادی را هدف قرار خواهد داد

نظرها
روحانی: سلاح دلار زندگی مردم عادی را هدف قرار خواهد داد
کپی رایت
عکس از رویترز
اندازه متن Aa Aa

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه گفت:«اقدامات قهری امریکا و استفاده از دلار به عنوان یک سلاح، به تروریسم اقتصادی منجر خواهد ‌شد و زندگی مردم عادی را هدف قرار خواهد داد.»

حسن روحانی که در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ایروان پایتخت ارمنستان سخنرانی می‌کرد، تحریم «شدید و غیرانسانی» ایران را ناشی از مقابله کشورش با سیاست یک‌جانبه‌گرایی آمریکا دانست و از کشورهای جهان خواست تا برای ایفای تعهد خود در قبال صلح و امنیت جهان به مقابله با یک‌جانبه‌گرایی ایالات متحده بپردازند.

رئیس جمهوری ایران ضمن تاکید بر این امر که رشد فقر، ناامنی، مهاجرت و کاهش رشد اقتصادی جهان متاثر از اقدامات «مخرب» آمریکا است به سایر کشورهای جهان توصیه کرد تا با ایفای تعهدات خود در قبال برجام و تقویت همگرایی اقتصادی ـ سیاسی منطقه‌ای در برابر وارد آمدن «لطمات غیرقابل جبران» سیاست‌های آمریکا مقاومت کنند.

آقای روحانی حفظ صلح و ثبات در منطقه و از جمله خلیج‌فارس و تأمین آزادی و امنیت کشتی‌رانی در تنگه هرمز را سیاست ایران عنوان کرد و از کشورهای متاثر از تحولات خلیج‌فارس و تنگه ‌هرمز خواست تا به «ابتکار صلح هرمز» بپیوندند.

او اراده جمهوری اسلامی را متنوع‌سازی روابط اقتصادی از طریق تکیه بر اصول اقتصاد مقاومتی و همکاری‌های منطقه‌ای-بین‌المللی مطرح کرد و ابراز امیدواری کرد که ایران بتواند با کمک روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس بتواند از «مسیر ناهموار کنونی» عبور کند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال ۲۰۱۴ و با حضور کشورهای روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس تشکیل شد.

بیشتر بخوانید:روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل: پاسخ ایران به مذاکره تحت تحریم «نه» است

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.