خبر فوری
This content is not available in your region

توافق حداقلی اتحادیه اروپا برای توزیع مهاجران نجات یافته از مدیترانه

نظرها
 توافق حداقلی اتحادیه اروپا برای توزیع مهاجران نجات یافته از مدیترانه
اندازه متن Aa Aa

وزیران خارجه بیش از ۱۰ کشور عضو اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در لوکزامبورگ توافقی حداقلی را تایید کردند که بر اساس آن برای کمک به ایتالیا و مالت، مهاجرانی که از دریای مدیترانه نجات پیدا می کنند را میان خود توزیع کنند.

هر چند این توافق با بی میلی برخی کشورهای اروپایی مورد تایید قرار گرفت اما گامی در مسیر همبستگی کشورهای اروپایی برای پذیرش مهاجران تلقی می‌شود.

املی دو مونشان، وزیر مشاور دولت فرانسه در امور اروپایی گفته است که ده‌ها کشور روز سه شنبه از ابتکار فرانسه و آلمان برای حمایت از ایتالیا و مالت حمایت کردند.

این توافق حداقلی، مکانیسمی موقت در حدود ۶ ماه را شامل می شود که قابلیت تمدید دارد و بر اساس آن مهاجران نجات یافته در دریای مدیترانه میان کشورهایی که در این توافق حضور دارند توزیع می شوند.

علاوه بر فرانسه، آلمان، ایتالیا و مالت، شش کشور دیگر اروپایی هم این توافق را تایید کرده‌اند. تعهد پرتغال، ایرلند، لیتوانی و لوکزامبورگ به این توافق ثبت شده است اما قبرس، بلغارستان و یونان که کشورهایشان با مساله مهاجران دست و پنجه نرم می کند با تایید اصول این توافق می گویند که خود را متعهد به پذیرش مهاجرانی که براساس سهمیه توزیع خواهد شد، نمی دانند.

کشورهای اروپایی که در مسیر حرکت مهاجران در شرق مدیترانه واقع هستند خواستار سازوکاری برای کمک از سوی اتحادیه اروپا شده‌اند تا آنها را در مواجه با موج تازه مهاجرانی که از راه می رسند یاری کند.

بیش از ۷۶۰۰ مهاجر از اواسط ماه اوت تا ۹ سپتامبر وارد اروپا شده اند که ۱۹۰۰ نفر آنها وارد ایتالیا و مالت شده‌اند.

یونان می گوید که شرایط مشابه بحران سال ۲۰۱۵ را از سر می گذراند و هر ماه هزار مهاجر از راه می رسند.

از سوی دیگر اسپانیا خواستار یک سیاست مهاجرتی مشترک در سطح اتحادیه اروپا شده است. این کشور می گوید که تعداد زیادی از مهاجران از راه مراکش وارد این کشور می شوند.

با اینکه بیش از ۱۰ کشور اروپایی بر سر اصول این توافق اتفاق نظر دارند اما کشورهای گروه ویشگراد شامل مجارستان، لهستان، جمهوری چک و اسلواکی موضع سرسختانه‌ای علیه مهاجران دارند و حاضر به مشارکت در توزیع مهاجرانی که از دریای مدیترانه نجات داده می شوند، نیستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.