خبر فوری
This content is not available in your region

هند اعطای شهروندی به آزاردیدگان اقلیت‌های مذهبی را بررسی می‌کند

نظرها
دانشجویان معترض به لایحهٔ شهروندی جدید، در آسام هند، عروسک نخست وزیر و وزیر کشور هند را می‌سوزانند
دانشجویان معترض به لایحهٔ شهروندی جدید، در آسام هند، عروسک نخست وزیر و وزیر کشور هند را می‌سوزانند   -   کپی رایت  عکس از رویترز
اندازه متن Aa Aa

کابینهٔ هند لایحه‌ای را تأیید کرد که طبق آن این کشور می‌تواند به آن دسته از اعضای اقلیت‌های دینی که در کشورهای مسلمانِ همسایه تحت آزار قرار گرفته‌‌اند، شهروندی اعطا کند.

ماه گذشته آمیت شاه‌، وزیر کشور هند اعلام کرد که اقلیت‌های غیرمسلمانی نظیر هندوها، بودائی‌ها، مسیحیان، پیروان آیین جین، سیک‌ها و پارسی‌هایی که از بنگلادش، پاکستان و افعانستان گریخته‌اند می‌توانند طبق طرح پیشنهادی تازه‌ای از شهروندی هند بهره‌مند شوند.

اعطای حق شهروندی به اعضای این اقلیت‌های دینی، شعارکلیدی نارندرا مودی نخست‌وزیر هند در انتخابات ماه مه سال جاری بود.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

منتقدان، قانون پیشنهادی را مسلمان‌ستیز خوانده‌اند و برخی از احزاب مخالف دولت نیز مدعی شده‌اند که شهروندی را نمی‌توان بر اساس دین و مذهب اعطا کرد.

هر لایحه برای تبدیل شدن به قانون باید در هر دو مجلس هند به تصویب برسد. بنابراین این لایحه آزمونی برای حزب ملی‌گرای حاکم بر این کشور به حساب می‌آید، زیرا این حزب گرچه در مجلس عوام اکثریت نسبی کرسی‌ها را دارد اما در سنای این کشور از این امتیاز برخوردار نیست.

یکی از مهمترین مراکز اعتراض به این لایحه، ایالت آسام در شمال‌شرق هند بود. در این ایالت گروه‌هایی از دانشجویان اعلام کردند از آن رو با این قانون مخالفند که بیم‌ دارند ده‌ها هزار مهاجر هندو از بنگلادش راهی هند شوند تا شهروندی بگیرند.

مقامات هند اعلام کرده‌اند برای رفع نگرانی‌های منطقه‌ای از این دست، متمم‌هایی بر این قانون خواهند افزود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.