خبر فوری
This content is not available in your region

نخستین رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند

نظرها
 نخستین رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند
کپی رایت  خبرگزاری فارس
اندازه متن Aa Aa

پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز جمعه از آغاز «رزمایش مرکب دریای ایران، روسیه و چین» در شمال اقیانوس هند خبر داد.

امیر دریادار دوم غلامرضا طحانی، معاون عملیات نیروی دریایی ارتش و سخنگوی رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین گفته است که رزمایش سه جانبه روز جمعه در شمال اقیانوس هند با پهلوگیری شناورهای روسیه و چین در بندر شهید بهشتی چابهار آغاز می شود.

سخنگوی این رزمایش می گوید که برگزاری این رزمایش مشترک به معنای آن است که «روابط سه کشور ایران، روسیه و چین به سطح معناداری رسیده است.»

این رزمایش سپس با برنامه‌های از پیش تعیین شده با حرکت شناورها از بندر چابهار آغاز و در شمال اقیانوس هند در منطقه‌ای به وصعت ۱۷ هزار کیلومتر مربع گسترش می یابد.

طحانی افزوده است که :‌«تمرینات تاکتیکی متنوعی از جمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور مورد تعرض قرار گرفته، تیراندازی علیه اهداف مشخص و سایر تمرینات تاکتیکی و عملیاتی در این رزمایش پیش‌بینی شده است.»

معاون عملیات نیروی دریایی ارتش اهداف این رزمایش را «تقویت امنیت تجارت دریایی بین المللی و مقابله با دزدی دریایی و تروریسم دریایی و تبادل اطلاعات در حوزه امداد و نجات دریایی و تبادل تجربیات عملیاتی و تاکتیکی» برشمرده و افزوده است که «پیام این رزمایش، صلح، دوستی و امنیت پایدار در سایه همکاری و اتحاد جمعی است و پیامد آن این است که جمهوری اسلامی ایران قابل منزوی شدن نیست.»

وی همچنین افزوده است: «این نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که جمهوری اسلامی ایران رزمایش مرکبی با دو قدرت دریایی بزرگ جهان و در چنین سطحی برگزار می‌کند و قطعا کشورهایی که از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و امنیتی نزدیکی بیشتری با هم دارند، دست به دست هم می دهند تا برقراری امنیت و جمعی بودن آن میسر شود.»

رزمایش مشترک نیروهای ایران، روسیه و چین که نخستین رزمایش مشترک با قدرتهای بزرگ شرق پس از انقلاب سال ۵۷ به شمار می رود به مدت چهار روز در شمال اقیانوس هند و دریای عمان ادامه خواهد داشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.