خبر فوری
This content is not available in your region

رییس جمهوری جدید ایران و چشم انداز رابطه با اتحادیه اروپا

نظرها
euronews_icons_loading
رییس جمهوری جدید ایران و چشم انداز رابطه با اتحادیه اروپا
اندازه متن Aa Aa

سئوال این برنامه «سخن شما» را جان کریستول از بریتانیا به صورت کتبی ارسال کرده است.

سئوال: حسن روحانی، رییس جمهوری جدید ایران آماده تحویل گرفتن قدرت می شود. با آمدن او روند تحول در روابط ایران و جامعه بین الملل، بویژه اروپا را چگونه ارزیابی می کنید؟

پاسکال بونی فَس، مدیر موسسه عالی مطالعات استراتژیک و روابط بین الملل فرانسه پاسخ می دهد:

انتظار بهبود روابط

«انتظار بهبود روابط بویژه با غرب وجود دارد. روابط ایران از یکسو با آمریکا در مرحله دشواری قرار گرفته بود و از سوی دیگر با کشورهای اروپایی. حتی برخی مواقع انتقادات اروپایی ها از رژیم تهران شدیدتر از آمریکا می شد.»

روحانی، بهترین انتخاب در میان گزینه های موجود

«ایرانی ها، بهترین گزینه ممکن را انتخاب کردند. قدرت انتخاب البته با توجه به اینکه نامزدها باید مورد تایید رهبر قرار می گرفتند، محدود بود. اما ازمیان کاندیداهای موجود، ایرانی ها به فردی رای دادند که بازتر و اصلاحگراتراست. البته باید منتظر ماند و دید درعمل چگونه خواهد بود ولی به نظر می رسد به بازشدن روابط با غرب علاقمند باشد.»

تفاوت در اولویت ها

«اولویت های طرفین متفاوت است. برای ایران برچیده شدن تحریمها و موانع و تسهیل مبادلات بازرگانیست که اهمیت دارد و برای غرب، این موضوع بدون شک، حل مسئله هسته ای است.»

امیدواری به خروج از بن بست

«بنابراین باید امیدواربود که اروپایی ها و ایرانی ها و آمریکاییها از این فرصت استفاده کنند و خود را از بحران بن بست در مذاکرات، نجات دهند.»

شما هم می توانید سئوالات خود را برای طرح شدن در برنامه «سخن شما» با ما در میان بگذارید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.