خبر فوری

احتمال تمدید مذاکرات هسته ای ایران و غرب

 نظرها
احتمال تمدید مذاکرات هسته ای ایران و غرب
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با باقی ماندن اختلاف نظرهای کلیدی در سومین روز مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در وین و نزدیک شدن به پایان مهلت مذاکرات، خبرها گویای احتمال تمدید مذاکرات تا ماه مارس سال آینده است. پیشتر قرار بود تا روز دوشنبه سوم آذرماه سال جاری، طرفین به توافقی جامع دست یابند.

همزمان با مذاکرات وین، یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: «علی رغم درخواست های مکرر آژانس، ایران هیچ گونه توضیحی برای ایجاد شفافیت درباره اقدامات عملی در دست اجرا و یا پیشنهاد اقدامات عملی جدیدی برای برداشتن قدم بعدی در چهارچوب همکاریهای دو جانبه، ارائه نکرده است.»

از سوی دیگر جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا که در مسیر سفر به وین در پاریس به سر می برد نیز گفت: «بله، ما واقعا خواهان یک توافق هستم اما مسئله هر نوع توافقی نیست. باید به توافقی برسیم که حاوی این تضمین باشد که دسترسی به بمب و استفاده از آن امکانپذیر نباشد.»

لغو یکباره یا گام به گام تحریم ها، تعداد سانتریفوژها، درصد غنی سازی اورانیوم و مدت زمان قرارداد میان ایران و غرب در حال حاضر از مهمترین اختلافات میان دو طرف است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.