خبر فوری

هفتادمین سالگرد پیروزی متفقین؛ ولادیمیر پوتین از متحدان قدیم تشکر کرد

 نظرها
هفتادمین سالگرد پیروزی متفقین؛ ولادیمیر پوتین از متحدان قدیم تشکر کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

هفتادمین سالگرد بزرگداشت پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم علیه آلمان نازی روز شنبه در حالی در میدان سرخ مسکو برگزار شد که مقامات روس از آن بعنوان جنگ میهن پرستانه نام می برند. نمایش قدرتی از سوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مقیاسی بی سابقه که با انتقاد او از نگرش جهانی تک قطبی غرب همراه بود.

ولادیمیر پوتین در این مراسم گفت:«این پیروزی بزرگ تا ابد بعنوان یک اقدام بزرگ قهرمانانه در تاریخ کشورمان باقی خواهد ماند. ما متحدانمان که علیه هیتلر می جنگیدند را به یاد داریم. ما از مردم بریتانیا، فرانسه و آمریکا برای همکاری و سهمی که در این پیروزی داشتند، سپاسگذاریم.»

بیش از شانزده هزار نظامی و انواع ماشین آلات نظامی در رژه روز شنبه در میدان سرخ مسکو حضور داشتند.

شی جینگ پین، رئیس جمهوری چین، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل و روسای جمهوری هند، آذربایجان، ارمنستان، قرقیزستان، کوبا و برخی از دیگر کشورها در این مراسم حضور داشتند. با این حال رهبران اروپایی بخاطر اختلافات ماههای اخیر با روسیه در ارتباط با بحران اوکراین از حضور در این مراسم امتناع کردند.

روسیه همچنین در رژه روز شنبه، تانک جدید آرماتا تی ۱۴ را به نمایش گذاشت که مقامات روسیه مدعی اند پیشرفته ترین تانک در جهان است.

مراسم بزرگداشت پیروزی ارتش سرخ شوروی سابق بر ارتش هیتلر با یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان جنگ و مانور هلی کوپترها و هواپیماهای روسیه بر فراز میدان سرخ مسکو همراه بود.

بعداز پایان رژه نظامی، رهبران حاضر در مراسم به اتفاق رئیس جمهوری روسیه با حضور در بنای یادبود سرباز گمنام، با تقدیم شاخه های گل نسبت به قربانیان جنگ جهانی دوم ادای احترام کردند. در طول جنگ جهانی دوم بیش از ۲۵ میلیون شهروند روس از جمله سربازان حاضر در میدان نبرد جانشان را از دست دادند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.