خبر فوری

آغاز حرکت کشتی «آزادی» به سوی غزه

 نظرها
آغاز حرکت کشتی «آزادی» به سوی غزه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

عده ای از فعالان حقوق بشری کشتی دیگری را برای کمکهای انساندوستانه به غزه اعزام کردند. این کشتی که نام آزادی بر آن نهاده اند قرار است کمکهای دارویی و غذایی به نوار غزه ای برساند که سالهاست تحت تحریم و محاصره اسراییل قرار دارد و ساکنان پرشمار آن در زمره محرومترین مردم خاورمیانه اند.

این کشتی از بنادر یونان در دریای مدیترانه به نوار غزه رفته است. یک پزشک یونانی و مسافر این کشتی می گوید: “فلسطینیهای نوار غزه بسیار محروم هستند و نیاز به کمک دارند. ما با این کار حمایتمان را از ساکنان غزه اعلام می کنیم. این کمکها به معنای دشمنی با اسراییل نیست.”

در این کشتی هفتاد فعال و هوادار حقوق مردم فلسطین قرار دارند. در میان آنها نام برخی از مردان سیاسی از جمله منصف مرزوقی رییس جمهوری سابق تونس نیز دیده می شود. باسل قطاس، نماینده عرب و اسراییلی کنست، پارلمان اسراییل نیز در میان این فعالان هستند.

آقای مرزوقی گفت: “اگر اسراییلیها اجازه بدهند که این کشتی به ماموریتش پایان دهد می توان امیدوار بود که مذاکرات صلح خاورمیانه سرانجام نتیجه خواهد داد. ما خواستار صلحیم، صلحی پایدار.”

در سال 2010 کاروان کمکهای انسان دوستانه به نوار غزه در دریای مدیترانه مورد حمله نظامیان اسراییلی قرار گرفت و نه نفر در این حمله جانشان را از دست دادند.
Live updates

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.