خبر فوری

بحران آب در شمال مالی

 نظرها
بحران آب در شمال مالی
اندازه متن Aa Aa

کمبود شدید آب ساکنان شمال مالی را تهدید می کند. مردم شهر کیدال در شمال شرقی این کشور آفریقایی، تنها از آب پمپ شده به وسیله ژنراتورهای صلیب سرخ استفاده می کنند. آنها برای تهیه آب، مجبورند هر روز با کامیون یا گاری های اسبی تا چاه های آب واقع در ده کیلومتری شهر بروند.

یکی از اهالی کیدال می گوید: «وضعیت واقعا بحرانی است و گروه ثبات سازمان ملل مسئول آن است. با تمام قدرت و امکاناتی که دارند، نتوانسته اند منابع جدید آب ایجاد کنند تا به این مردم کمکی بشود. هیچ کاری نمی کنند. تا حالا که هیچ کاری نکرده اند.»

کریستف سیویون رئیس گروه مأموریت چندجانبه سازمان ملل برای ثبات در مالی، مینوسما، می گوید: «اتهاماتی که به مینوسما می زنند و آن را باعث مشکل بی آبی می دانند، واکنشی شتابزده است. ما در موقعیتی هستیم که دولت مالی حضور ندارد، پنجاه درصد مصرف کنندگان آب از اینجا رفته اند. بسیاری از مردم کیدال از این شهر کوچ کرده اند. بنابراین فکر نمی کنم مینوسما آب شهر را برداشته یا دزدیده باشد.»

تا پیش از امضای پیمان آشتی در بیستم ژوئن گذشته، مردم شمال مالی با خطر جنگ روبرو بودند، اما امروز از نبود دسترسی به آب و غذا رنج می برند.

مینوسما نام یک مأموریت چند جانبه سازمان ملل برای ثبات در مالی است و در حدود یازده هزار سرباز از کشورهای مختلف آفریقا در آن شرکت دارند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.