خبر فوری
This content is not available in your region

کودتا در بورکینافاسو، گارد ریاست جمهوری قدرت را در دست گرفت

نظرها
euronews_icons_loading
کودتا در بورکینافاسو، گارد ریاست جمهوری قدرت را در دست گرفت
اندازه متن Aa Aa

سربازان گارد ریاست جمهوری بورکینافاسو که از وفاداران به بلز کمپائوره، رییس جمهوری پیشین این کشورند، صبح روز پنجشنبه اعلام کودتا کردند.

آنها با انحلال نهادهای وابسته به دولت موقت، وعده دادند که بزودی انتخابات جدیدی را برگزار کنند.

پیش از این نیز میشل کافاندو، رئیس جمهوری موقت و اسحاق زیدا، نخست وزیر و چند تن از وزیران، در جریان برگزاری یکی از جلسات کابینه، توسط گارد ریاست جمهوری بازداشت شده بودند.

طی ماههای اخیر، تنشها در بورکینافاسو افزایش یافته بود. روز چهارشنبه صدها معترض با تجمع در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در اوآگادوگو، پایتخت این کشور خواهان آزادی رئیس جمهوری موقت و نخست وزیرش شدند. این اعتراضات سرانجام با دخالت نیروهای نظامی و تیراندازی آنها به پایان رسید.

از زمان سقوط حکومت ۲۷ سالۀ بلز کمپائوره، رییس جمهوری برکنار شده این کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی، این کشور توسط دولت موقت اداره می شد.

مقرر شده بود که میشل کافاندو، رئیس جمهوری موقت این کشور با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۱۱ اکتبر، زمینه انتقال قدرت به شیوه ای دموکراسی مآبانه را به دولت منتخب مردم فراهم کند.

سازمان ملل متحد با محکوم کردن کودتا و بازداشت اعضای دولت موقت، خواستار آزادی فوری آنها شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.