خبر فوری
This content is not available in your region

ژنرال کمبل: حمله به بیمارستان قندوز به اشتباه صورت گرفت

نظرها
ژنرال کمبل: حمله به بیمارستان قندوز به اشتباه صورت گرفت
اندازه متن Aa Aa

سازمان پزشکان بدون مرز می گوید حمله هواپیماهای نیروهای ائتلاف بین المللی حاضر در افغانستان به بیمارستانی در شهر قندوز در صورت اثبات عمدی بودن آن می تواند جنایت جنگی تلقی شود. این سازمان خواستار انجام یک تحقیق کامل و شفاف از سوی یک هیات بی طرف بین المللی است.

ژنرال جان کمبل: تصمیم به پشتیبانی از طریق گلوله باران هوایی تصمیم آمریکا بود که طی سلسله مراتب فرماندهی اتخاذ شد. یک بیمارستان به اشتباه هدف گرفته شد. ما هرگز بطور عمد یک مرکز پزشکی محافظت شده را هدف نمی گیریم.

به هنگام این حمله هوایی به بیمارستان قندوز که به کشته شدن ۱۲ پرسنل سازمان پزشکان بدون مرز و ۱۰ بیمار منجر شد، شبه نظامیان طالبان این شهر را در تصرف خود داشتند.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در این خصوص گفت: «حادثه غم انگیز جان باختن انسانها در یک بیمارستان موضوعی بسیار جدی است و به همین دلیل مهم است برای دانستن حقایق تمام شواهد را برای یک بررسی کامل و دقیق جمع آوری کنیم.»

از سوی دیگر ژنرال جان کمبل، فرمانده کل نیروهای بین المللی حاضر در افغانستان در جلسه ای در سنای ایالات متحده آمریکا حمله به بیمارستان تحت نظارت سازمان پزشکان بدون مرز در قندوز را پذیرفت.

ژنرال جان کمبل گفت: «تصمیم به پشتیبانی از طریق گلوله باران هوایی تصمیم آمریکا بود که طی سلسله مراتب فرماندهی اتخاذ شد. یک بیمارستان به اشتباه هدف گرفته شد. ما هرگز بطور عمد یک مرکز پزشکی محافظت شده را هدف نمی گیریم.»

سازمان پزشکان بدون مرز می گوید حمله به بیمارستان نزدیک به یک ساعت طول کشیده است.

مقامات افغانستان می گویند گروه طالبان از این بیمارستان، نیروهای نظامی این کشور را گلوله باران می کرده اند، ادعایی که سازمان پزشکان بدون مرز آن را رد می کند و می گوید به هنگام حمله هوایی جنگنده های ائتلاف، به جز بیماران و پرسنل این نهاد کس دیگری در بیمارستان حضور نداشته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.