خبر فوری
This content is not available in your region

انتخابات پارلمانی کرواسی زیر سایه بحران مهاجران

نظرها
euronews_icons_loading
انتخابات پارلمانی کرواسی زیر سایه بحران مهاجران
اندازه متن Aa Aa

انتخابات پارلمانی کرواسی از صبح یکشنبه آغاز شد. این برای نخستین بار از زمان پیوستن کرواسی به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳ است که مردم این کشور برای انتخاب نمایندگانشان به پای صندوق های رای می روند.

نظرسنجی ها نشان می دهد که حزب حاکم چپگرا، به رهبری نخست وزیر کنونی، زوران میلانویچ با حزب اتحاد دموکراتیک نوین، اصلی ترین گروه مخالف به رهبری تیمیسلاو کارامارکو، رقابت بسیار نزدیکی خواهد داشت. به نظر نمی رسد هیچیک از این دو حزب بتواند اکثریت مطلق کرسی ها بدست آورد. بنابراین تشکیل دولت ائتلافی بسیار محتمل خواهد بود. یک تحلیلگر سیاسی در همین باره می گوید: «انتخابات برنده قطعی ندارد و همه چیز به ائتلاف های بعد از انتخابات بستگی دارد، بنابراین پیروزی هر حزبی که اکثریت داشته باشد تنها یک پیروزی نسبی است.»

با توجه پیروزی یک چهره راستگرا در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری به نظر می رسد کفه رقابت به نفع گروه مخالف دولت سنگینی کند. یک شهروند کرواسی می گوید: «انتظار دارم اتحاد دموکراتیک کرواسی برنده شود، اما در هر صورت اهمیتی ندارد چون چیزی تغییر خواهد کرد. من به عنوان جوانی که در این مملکت زندگی می کنم اصلا چشم انداز خوبی نمی بینم.»

موضوع کنترل موج مهاجران که از طریق کرواسی خود را به غرب اروپا می رسانند مهمترین دغدغه انتخاباتی احزاب رقیب است. از سویی حزب حاکم سیاست های ضد مهاجرتی همسایگان، به ویژه مجارستان را به نقد می کشد و از سوی دیگر حزب رقیب از سیاست های ضد مهاجرتی استقبال می کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.