خبر فوری

اتحادیه اروپا: محصولات صادراتی از اراضی اشغالی برچسب «ساخت اسرائیل» نخورند

 نظرها
اتحادیه اروپا: محصولات صادراتی از اراضی اشغالی برچسب «ساخت اسرائیل» نخورند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اتحادیه اروپا از این پس محصولات تولید شده در اراضی اشغالی فلسطینیان را با برچسب «ساخت اسرائیل» وارد نخواهد کرد.

بر اساس تصمیم روز چهارشنبه کمیسیون اتحادیه اروپا این اراضی شامل باریکه غزه، کرانه باختری رود اردن از جمله بیت المقدس (اروشلیم) شرقی و بلندی های جولان می شود که اسرائیل در جنگ شش روزۀ سال ۱۹۶۷ میلادی به اشغال خود در آورده است.

ولادیس دومبرووسکیس، کمیسر اتحادیه اروپا در امور یورو و دیالوگ های اجتماعی، این تصمیم را تصمیمی «فنی و نه سیاسی» خواند.

وی گفت:«محصولاتی وارداتی به اتحادیه اروپا که در داخل مرزهای شناخته شده بین المللی اسرائیل تولید می شوند از مزایای تعرفه ای بهره مندند. این وضعیت تغییر نخواهد کرد. از این رو، اتحادیه اروپا به هیچ شکلی اسرائیل را بایکوت یا علیه آن تحریم اعمال نمی کند.»

اسرائیل با «تبعیض آمیز» خواندن این تصمیم کمیسیون اتحادیه اروپا و احضار سفیر این اتحادیه، آن را مایه جسارت و قدرت یافتن افراط گرایانی دانست که مخالف موجودیت اسرائیل هستند.

ارزش کل واردات اتحادیه اروپا از اسرائیل در سال ۲۰۱۴ میلادی معادل ۱۴ میلیارد دلار بود. وزارت اقتصاد اسرائیل زیان سالانه حاصل از تصمیم اتحادیه اروپا به اقتصاد اسرائیل را ۵۰ میلیون دلار برآورد کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.