خبر فوری
This content is not available in your region

الن توسن، موسیقی دان آمریکایی درگذشت

الن توسن، موسیقی دان آمریکایی درگذشت
اندازه متن Aa Aa

الن توسن هر چند در بین عامه خیلی مشهور نبود ولی یکی از چهره های بزرگ موسیقی نئواورلئان به شمار می رفت. ترانه ها و آهنگهای الن توسن را نام های بزرگی نظیر گروه رولینگ استونز، اُتیس ردینگ یا حتی گروه راک «دِ هو» دوباره اجرا کرده بودند. شعار انتخاباتی باراک اوباما هم با الهام از او برگزیده شده بود.

این پیانیست، موسیقی دان و آهنگساز آمریکایی در حال اجرای تور اروپایی خود بود که دچار حمله قلبی شد و دهم نوامبر در سن هفتاد و هفت سالگی، در مادرید چشم از جهان فرو بست.

او در سال ۱۹۳۸ میلادی در خانواده ای متوسط به دنیا آمد و با اهالی موسیقی نئواورلئان ارتباط نزدیکی داشت. نه تنها پیانیست قهاری بود که در آهنگ سازی، ترانه سرایی و تهیه کنندگی هم استعداد شگرفی داشت و در درخشش نئواورلئان در «ریتم اند بلوز» یا همان (آر اَند بی) نفشی بسزا ایفا کرد.

آهنگهای مشهوری نظیر «پین این مای هارت» اُتیس ردینگ، «فورتون تلر» گروه رولینگ استونز یا «کار در معدن زغال سنگ» لی دُرسی را او تهیه کرده بود. در عرصه تهیه کنندگی هم می توان به همکاری او با پاتی لابل، خواننده آمریکایی در «لیدی مارمالاد» اشاره کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.