خبر فوری

عملیات نظامی عراق در رمادی و فلوجه همزمان با ادامۀ بمباران مواضع داعش

 نظرها
عملیات نظامی عراق در رمادی و فلوجه همزمان با ادامۀ بمباران مواضع داعش
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مواضع داعش در منطقۀ القائم در عراق روز دوشنبه توسط جنگنده های فرانسوی بازهم بمباران شد. در جریان این بمباران ها یک کارخانه که توسط داعش به عنوان انبار مهمات مورد استفاده قرار می گرفت، تخریب شده است.

به فاصلۀ یک روز از این حملات، ارتش عراق نیز عملیات جدیدی را در شهرهای فلوجه و رمادی آغاز کرده است. به گفتۀ مقامات نظامی این کشور، روز دوشنبه همزمان با اعلام آغاز این عملیات، از مردم این شهرها خواسته شده بود از این مناطق خارج شوند.

همزمان با این عملیات نیروی زمینی ارتش عراق در این شهرها، ائتلاف بمباران داعش به رهبری آمریکا نیز هفت موضع داعش را در این منطقه بمباران کردند.

این تحرکات نظامی با کشف یک گور دسته جمعی دیگر در روستای «سولاغ» همزمان شده است. این ششمین گور دسته جمعی است که از زمان آزادسازی سنجار در این منطقه کشف می شود. به گفتۀ شهردار این شهر ۷۶ زن سالخورده که روز شانزدهم اوت توسط داعش به قتل رسیده اند، در این گور دسته جمعی دفن شده اند. در این گور آثاری از مواد منفجره نیز یافت شده و به نظر می رسد افراد دفن شده در این گور دسته جمعی در پی انفجارهای متعدد کشته شده باشند.

پیش از این نیز چند گور دسته جمعی دیگر در روستای کوچو کشف شده بود. این روستا ۱۴۰۰ سکنه داشت که گفته می شود ۸۰۰ نفر از این میان توسط داعش کشته شده اند. داعش دختران و زنان جوان را به اسارت گرفته و زنان بالای ۴۰ سال را در این منطقه کشته است.

این گورهای دسته جمعی در پی اظهارات شاهدان عینی و اهالی این منطقه که توانسته اند از سنجار بگریزند و در ادامۀ جستجوها برای پاکسازی این شهر کشف شده اند. خلیل مهما، شهردار این شهر می گوید با استناد به گفته های کسانی که از این منطقه گریخته اند انتظار می رود بالغ بر ۳۰ گور دسته جمعی در این منطقه کشف شود.

سازمان ملل متحد پیش از این اعلام کرده بود کشتار ایزدی ها توسط داعش می تواند به مثابه یک نسل کشی تلقی شود. شهردار سنجار می گوید این گورهای دسته جمعی پس از اتمام جستجوها برای تحقیقات کارشناسان سازمان ملل به منظور به رسمیت شناخته شدن نسل کشی ایزدی ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.