وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

دادگاه «واتی لیکس۲» در واتیکان برگزار شد؛ کلیسای کاتولیک خشمگین از افشای رسوایی

 نظرها
دادگاه «واتی لیکس۲» در واتیکان برگزار شد؛ کلیسای کاتولیک خشمگین از افشای رسوایی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دادگاه پرونده مربوط رسوایی کلیسای کاتولیک موسوم به «واتی لیکس۲» در واتیکان برگزار شد تا به اتهامات پنج متهم رسیدگی کند. دو عضو کلیسای کاتولیک متهم به سرقت اطلاعات محرمانه از این کلیسا و درز دادن آن به دو روزنامه نگار هستند.

به گفته مقام های واتیکان اسناد محرمانه کلیسا توسط کشیش اسپانیایی به نام لوسیو آنخل وایخو بالدا، از اعضای ارشد اداره امور اقتصادی واتیکان و نیکلا مایو٬ دستیارش درز پیدا کرده است.

مقام های کلیسا می گویند کشیش اسپانیایی تحت فشار یک ایتالیایی غیرروحانی به نام فرانچسکا چائوکی، کارشناس روابط عمومی اطلاعات محرمانه را در اختیار روزنامه نگاران قرار داده است. اما فرانچسکا چائوکی مدعی است که او هیچ سندی را به کسی نداده و می گوید: «کشیش بالدا این کار را کرده است. آنها مرا جادوگر خطاب کرده اند درحالی که خودشان این کار را انجام داده اند.»

جیان لویجی نوزی و امیلیانو فیتیپالدی دو روزنامه نگار هم در بین متهامان این پرونده هستند. آنها با انتشار کتاب های تازه خود درباره رسوایی های مالی واتیکان خشم کلیسای کاتولیک را برانگیخته اند. در پی آن واتیکان در بیانیه ای دو کتاب مذکور را نتیجه خیانت اعضای خود اعلام کرد.

دادگاه واتیکان روز دوشنبه در حالی برگزار شد که کلیسای کاتولیک آماده پذیرایی از ده ها هزار زائری می شود که از روز سه شنبه با باز شدن در مقدس کلیسا روانه واتیکان می شوند تا در جشن های طولانی پایان سال کلیسای کاتولیک شرکت کنند.