خبر فوری
This content is not available in your region

آتش بس هفت روزه همزمان با مذاکرات در یمن برگزار می شود

نظرها
آتش بس هفت روزه همزمان با مذاکرات در یمن برگزار می شود
اندازه متن Aa Aa

دولت یمن از توافق برای آتش بس هفت روزه همزمان با آغاز مذاکرات میان حوثی ها و دولت این کشور خبر داد. قرار است این مذاکرات از روز پانزدهم دسامبر و در سوییس برگزار شود اما هنوز مکان دقیق آن مشخص نیست.

یکی از ساکنان شهر صنعا با ابراز امیدواری برای طولانی بودن این آتش بس می گوید: «ما از کشتار و ویرانی خسته شده ایم و به صلح پایدار در یمن نیاز داریم. امیدوارم این آتش بس تنها برای ارسال کمکهای انسان دوستانه نباشد و با پایان جنگ همراه باشد.»

رهبران حوثی ها اعلام کرده اند تنها در صورت توقف بمباران هوایی شهرهای این کشور توسط عربستان سعودی حاضر خواهند بود در این مذاکرات شرکت کنند.

نمایندۀ ویژه سازمان ملل برای میانجی گری در یمن می گوید جنگ میان حوثی ها و نیروهای دولتی به فعال تر شدن داعش در این کشور کمک کرده است. این گروه طی هفته های اخیر بر شدت عملیات خود در این کشور افزوده که منجر به کشته شدن غیرنظامیان و همچنین برخی از مسئولان دولتی از جمله فرماندار عدن شده است.

به نظر می رسد همین امر یکی از دلایل تن دادن دولت یمن و حوثی ها به این مذاکرات باشد. علاوه بر این گروه تروریستی، القاعدۀ یمن و چندین گروه مسلح دیگر نیز در این کشور در حال جنگ با یکدیگر هستند. به گفتۀ تحلیلگران سیاسی، این امر یکی از مشکلات پیش رو در این کشور برای برقراری صلح است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.