خبر فوری

درخواست در بریتانیا برای ممنوعیت «اشاره گرهای لیزری»

 نظرها
درخواست در بریتانیا برای ممنوعیت «اشاره گرهای لیزری»
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

انجمن خلبانان خطوط هوایی بریتانیا می گوید که ابزار موسوم به اشاره گر لیزری باید به عنوان «سلاح تهاجمی» طبقه بندی شوند.

بتازگی یک هواپیمای مسافربری که به مقصد نیویورک برخاسته بود مجبور به بازگشت به فرودگاه هیت روی لندن شد چرا که در میانه راه افرادی از روی زمین با لیزر، میدان دید خلبان را کور کرده بودند.

سخنگوی انجمن خلبانان خطوط هوایی بریتانیا می گوید: «دولت باید استفاده از این لیزرها را به عنوان نوعی سلاح، غیرقانونی اعلام کند. حمل آنها دقیقا مثل حمل یک چاقو است. بزرگترین نگرانی ما این است که این حملات لیزری دقیقا در لحظه ای مهم و بحرانی رخ می دهند و باعث می شوند که دید هر دو خلبان کور شود. در این صورت هم جان خدمه پرواز به خطر می افتد و هم جان مسافران تهدید می شود و ممکن است منجر به وقوع یک حادثه خطرناک بشود.»

از شش سال قبل استفاده از لیزر برای کور کردن دید خلبان هواپیماها در بریتانیا غیرقانونی است، اما حمل و نگهداری این ابزار، غیرقانونی نیست.

انجمن خلبانان خطوط هوایی بریتانیا هشدار داده است که با قویتر شدن لیزرها، شمار «حملات لیزری» به هواپیماها رشد چشمگیری داشته اند.

در سال حدود هزار و پانصد «حمله لیزری» به هواپیماها در بریتانیا صورت می گیرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.