وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

افزایش تنش در مرز مقدونیه و سرگردانی پناهجویان اکثرا افغان

 نظرها
افزایش تنش در مرز مقدونیه و سرگردانی پناهجویان اکثرا افغان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با افزایش تعداد پناهجویان در پشت حصار های مرزی یونان با مقدونیه که به روی پناهجویان اکثرا افغان بسته شده، روز سه شنبه تنش ها در این منطقه افزایش یافته است.

پناهجویان با شکست حصار مرزی سعی کردند وارد مقدونیه شده و به سفر خود به سمت شمال اروپا ادامه دهند با این حال پلیس مقدونیه با ممانعت و دستگیری این افراد آنها را به یونان باز می گرداند.

پلیس یونان تلاش می کند پناهجویانی را که دارای مدارک لازم برای عبور از مرز مقدونیه نیستند به آتن باز گرداند اما پناهجویان با این تصمیم مخالفند. این در حالی است که تنها در روز سه شنبه بیش از ۱۲۵۰ پناهجوی دیگر از سه جزیره یونان به آتن رسیده اند.

صالح پناهجوی افغان می گوید: «ما می خواهیم عبور کنیم و همه خواسته ما همین است. اگر به آتن برگردیم، آنجا چه می توانیم بکنیم؟ ما نه پول داریم و نه چیزی برای خوردن، کجا باید برویم؟ نمی توانیم به افغانستان برگردیم، اگر برگردیم با خطر کشته شدن مواجهیم.»

مسعود دیگر پناهجوی افغان می گوید: «چکار باید بکنیم؟ اگر مرزها را می بندند آنها باید قبلا اعلام می کردند و ابتدا مرز ترکیه را می بستند، مرز ایران را می بستند تا مردم به یونان نیایند. چرا آنها مرز ترکیه را نمی بندند؟»

مقامات مرزی مقدونیه از پناهجویانی که خواستار عبور از مرز این کشورند خواستار مدارکی از جمله گذرنامه هستند که نشان دهد آنها از سوریه یا عراق می آیند. با این حال اجازه عبور پناهجویان افغان بطور کامل متوقف شده است.

با افزایش ورود پناهجویان به جزایر یونان در دریای مدیترانه و اعمال محدودیت شدید کشورهای بالکان در مسیر حرکت پناهجویان، مقامات یونان بشدت از تصمیم این کشورها انتقاد کرده اند.