وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

دادگاه رسیدگی به پرونده «لوکزلیکس» برپا شد

 نظرها
دادگاه رسیدگی به پرونده «لوکزلیکس» برپا شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نخستین جلسه دادگاه متهمان به افشای اسناد محرمانه فرار مالیاتی شرکت های چند ملیتی در لوکزامبورگ روز سه شنبه برپا شد.

پرونده این رسوایی که به «لوکزلیکس» شهرت یافته، سه متهم دارد و هر سه اتباع فرانسه هستند. دو تن از متهمان کارمند پیشین «پرایس واتر هاوس کوپرز» و دیگری یک خبرنگار است.

فیلیپ پنینگ، وکیل مدافع آنتونی دلتور، متهم و کارمند پیشین پرایس واتر هاوس کوپرز در حاشیه برپایی این دادگاه گفت: «آنتونی دلتور با قصد قبلی این اقدام به اصطلاح سرقت را انجام نداده است. ما درباره قوانین مالیاتی بحث خواهیم کرد و همچنین او در روز رفتنش از شرکت نیز، تحقیق هدفمندی درباره قوانین نکرده است. او این اسناد را وقتی به دنبال مدارک آموزشی بود یافته است.»

در صورت محکوم شناخته شدن متهمان، دادگاه می تواند برای هر یک از آنان تا ۱۰ سال حکم زندان صادر کند. دولت و شرکتهای یاد شده اعلام کرده اند که تخلفی درباره اظهار مالیاتی و پرداخت آن مرتکب نشده اند.

اگرچه افشاگران اسناد محرمانه در لوکزامبورگ تحت حمایت قوانین این کشور هستند با این حال آنان به اقدامی غیرقانونی متهم شده اند و این امر مخالفت مدافعان حقوق بشر را برانگیخته است.

فرانسوا یکی از حامیان این افشاگران است که در تجمعی در برابر دادگاه می گوید: «پیام این است که بگوییم امروز شهروندان خواستار عدالت مالی بیشتری هستند. آنها دیگر نمی خواهند که خوش شانس ترها، پولدارها و صاحبان مشاغل بزرگ راه هایی برای خودداری از مشارکت در همه چیز بیابند.»

حدود ۱۳۰ هزار تن با امضای یک دادخواست آنلاین از این متهمان حمایت کرده اند.

از سویی دیگر این رسوایی مالیاتی، فشارهایی را متوجه ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا کرده که در زمان اجرای معافیت های مالیاتی در لوکزامبورگ، نخست وزیر این کشور بوده است.