وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

در سراسر بلژیک قرص های یُد توزیع می شود

 نظرها
در سراسر بلژیک قرص های یُد توزیع می شود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دولت بلژیک در اقدامی پیشگیرانه دست به توزیع قرص های یُد بین مردم این کشور خواهد زد تا در صورت وقوع سانحه هسته ای از تاثیر تشعشعات رادیواکتیو بر روی سلامت افراد جلوگیری شود.

پیش از این قرص های یُد تنها به افرادی داده می شد که در شعاع ۲۰ کیلومتری تاسیسات هسته ای بودند اما اینک ما آن را به شعاع ۱۰۰ کیلومتری گسترش دادیم.

قرص های یُد از تاثیر مخرب تشعشعات هسته ای بر روی غده تیروئید انسان جلوگیری می کنند. قرار است جزئیات طرح جدید دولت بلژیک در سال ۲۰۱۷ مشخص شود.

مگی دوبلاک، وزیر بهداشت بلژیک می گوید: «پیش از این قرص های یُد تنها به افرادی داده می شد که در شعاع ۲۰ کیلومتری تاسیسات هسته ای بودند اما اینک ما آن را به شعاع ۱۰۰ کیلومتری گسترش دادیم و به این ترتیب در تمام کشور دست به توزیع قرص های یُد خواهیم زد.»

در بلژیک دو نیروگاه بزرگ هسته ای و دو مرکز تحقیقات هسته ای وجود دارد. ایمنی این مراکز در سالهای اخیر نه تنها در بلژیک بلکه در کشورهای همسایه این کشور نیز بحث برانگیز بوده است. اوایل هفته جاری آلمان و لوکزامبورگ خواستار توقف موقت فعالیت راکتورهای هسته ای بلژیک شده بودند.