خبر فوری
This content is not available in your region

برکسیت؛ اجلاس سران اتحادیه اروپا بدون حضور نخست وزیر بریتانیا

نظرها
برکسیت؛ اجلاس سران اتحادیه اروپا بدون حضور نخست وزیر بریتانیا
اندازه متن Aa Aa

رهبران اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در بروکسل، بار دیگر گرد آمدند تا چشم انداز اروپا را که پس از همه پرسی خروج بریتانیا در هاله ای از ابهام فرو رفته مورد بحث قرار دهند. این نشست بدون حضور دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا برگزار می شود.

نمی دانم چرا کسانی که خواستار خروج [از اتحادیه اروپا] بودند نمی توانند به ما بگویند دقیقا چه چیزی می خواهند. امیدوارم دولت آینده بریتانیا طرح جدایی را هر چه زودتر ارائه کند.

رهبران آلمان، فرانسه و ایتالیا، سه کشور اصلی پایه گذار اتحادیه اروپا و اقتصادهای برتر حوزه پولی یورو به منظور حفظ وحدت میان اعضا و مقابله با خطراتی که این اتحادیه را تهدید می کند، درصدد یافتن راه حلی هستند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که در پی همه پرسی هفته گذشته از مقامش استعفا کرد، خواستار آن است که به شیوه ای سازنده و ممکن بر سر خروج کشورش از اتحادیه اروپا مذاکره شود.

رهبران اتحادیه اروپا در نشست روز سه شنبه به توافق رسیدند که به بریتانیا کمی فرصت داده شود تا در آرامش، روند خروج مطابق با ماده ۵۰ پیمان لیسبون به جریان بیاندازد اما همانطور که ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپایی تاکید کرده بریتانیا برای این منظور فقط کمی فرصت دارد و نه «چند ماه».

به نظر می رسد نبودن برنامه روشن در زمینه آینده روابط بریتانیا و اتحادیه اروپا از موانع آغاز روند خروج است. رئیس کمیسیون اروپایی در این باره گفت: «نمی دانم چرا کسانی که خواستار خروج [از اتحادیه اروپا] بودند نمی توانند به ما بگویند دقیقا چه چیزی می خواهند. امیدوارم دولت آینده بریتانیا طرح جدایی را هر چه زودتر ارائه کند.»

در همین حال، نیکولا استرجن، وزیر اول اسکاتلند هم که به این نشست دعوت نشده با تکیه بر آرای اکثریت اسکاتلندی های موافق ماندن، در حال بررسی بخت های ماندن اسکاتلند بعنوان کشوری مستقل در اتحادیه اروپاست. برای این منظور خانم استرجن روز چهارشنبه با مارتین شولتز، رئیس پارلمان، و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا دیدار می کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.