خبر فوری

کمیسیون اروپا شرکت اپل را به پرداخت ۱۳ میلیارد یورو محکوم کرد

 نظرها
کمیسیون اروپا شرکت اپل را به پرداخت ۱۳ میلیارد یورو محکوم کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کمیسیون اروپا شرکت آمریکایی اپل را به پرداخت ۱۳ میلیارد یورو جریمه مالیاتی محکوم کرد. بازوی اجرایی اتحادیه اروپا معتقد است که اپل به مدت ۱۱ سال از معافیتهای مالیاتی دولت ایرلند بهره برده است؛ معافیتهایی که به گفته کمیسیون مغایر قوانین رقابت آزاد در اتحادیه اروپاست.

مارگارت وستاگر، کمیسر رقابت در این زمینه گفت: «این ۱۳ میلیارد یورو، مبلغ مالیاتی است که باید به دولت ایرلند پرداخت می شده است. قوانین مالیاتی ایرلند به اپل اجازه داده تا سودش را به دفتر مرکزی مستقر در این کشور بفرستند، دفتری که تنها روی کاغذ وجود دارد. بر اساس قوانین ایرلند از این سود بدست آماده مالیاتی گرفته نشده است. این معافیت مالیاتی تنها به سود یک شرکت تمام شده؛ امری که مغایر قوانین اروپاست.»

اپل در سال ۲۰۱۴ میلادی به ازای هر یک میلیون یورو سودی که کسب کرده تنها ۵۰ یورو مالیات پرداخته کرده است. این جریمه بی سابقه پیامی هم برای دیگر کشورهای اروپایی دارد؛ کشورهایی که با هدف جذب سرمایه و ایجاد شغل، برای برخی از شرکتهای چند ملیتی شرایط خاص مالیاتی در نظر گرفته اند.

خانم وستاگر در این باره افزود: «اگر قانون را تغییر داده بودیم عطف به ماسبق می شد. در حال حاضر درباره مالیات پرداخت نشده صحبت می کنیم که موضوع کاملا متفاوتی است. باید به وظایف خود عمل کنیم و مطمئن شویم که در اروپا رقابتهای تجاری عادلانه است و شرکت و یا شخصی از مزیای خاصی بهره نمی برد.»

این شرکت آمریکایی ضمن «مضر» خواندن این تصمیم برای بازار اقتصادی، اعلام کرده که به این حکم اعتراض خواهد کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.