خبر فوری

رئیس جمهوری ترکیه گولن را «تروریست» خواند

 نظرها
رئیس جمهوری ترکیه گولن را «تروریست» خواند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رجب طیب اردوغان در نخستین سفرش پس از کودتای نافرجام ترکیه به ایالات متحده آمریکا از موضع واشینگتن درباره فتح الله گولن ابراز ناخرسندی کرد.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به درخواست این کشور از دولت ایالات متحده آمریکا برای استرداد این روحانی مقیم پنسیلوانیا، به خبرگزاری رویترز گفت: «ما سازمان گولن را به عنوان یک سازمان ظاهرا قانونی تروریستی که غیرقانونی است در نظر می گیریم. مردم ما برای فهم موضع ایالات متحده با مشکل رو به رو هستند. وقتی که آنان رئیس این سازمان تروریستی را تحویل نمی دهند، مردم می پرسند: ‘همه چیز خوب است ولی چرا شریک استراتژیک شما در کشورش به این تروریست پناه داده است’.»

دولت ترکیه، فتح الله گولن را به رهبری کودتای نافرجام ماه ژوئیه متهم کرده است. دولت آمریکا گفته است که تنها در صورت دریافت شواهدی مبنی بر اثبات این اتهام حاضر به استرداد وی است. این روحانی ناراضی از دولت از سال ۱۹۹۹ میلادی در ایالات متحده اقامت دارد و اتهام مطرح شده را رد کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.