خبر فوری
This content is not available in your region

در پی تصمیم اوپک برای کاهش تولید بهای نفت افزایش یافت

نظرها
euronews_icons_loading
در پی تصمیم اوپک برای کاهش تولید بهای نفت افزایش یافت
اندازه متن Aa Aa

پس از اعلام توافق اعضای اوپک، بهای نفت خام در بازارهای جهانی افزایش یافت. کشورهای تولید کنندۀ نفت در الجزایر روز چهارشنبه توافق کردند سطح تولید نفت خام خود را کاهش دهند.

در پی انتشار این خبر، بازارهای جهانی از جمله وال استریت روز چهارشنبه با پنج درصد افزایش قیمت نفت به کار خود پایان دادند.

این نخستین بار از سال ۲۰۰۸ به اینسوست که اعضای اوپک بر سر کاهش تولیدات خود به توافق رسیده اند.

نشست سران کشورهای عضو اوپک طی روزهای ۲۶ تا ۲۸ در الجزایر برگزار شد و به گزارش خبرگزاری ها، طبق توافق اعلام شده قرار است تولید نفت خام اوپک به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز محدود شود.

عربستان سعودی که طی سالیان گذشته حاضر به مذاکره در مورد کاهش تولید نفت خام نشده بود در این نشست پذیرفته است نفت روزانۀ خود را از ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز به ۱۰ میلیون ۲۰۰ هزار بشکه کاهش بدهد.

ایران نیز که یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت خام عضو اوپک است، از زمان توافق اتمی تولید نفت خام خود را افزایش داده و به روزانه سه میلیون ۶۰۰ هزار بشکه طی سه ماه گذشته رسیده است. این میزان تولید نفت خام روزانه به تولید این کشور در سالهای پیش از افزایش تحریم ها نزدیک است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.