خبر فوری

بحران در حزب سوسیالیست اسپانیا

 نظرها
بحران در حزب سوسیالیست اسپانیا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تعداد ۱۷ نفر از ۳۵ عضو کمیته اجرایی حزب سوسیالیست اسپانیا روز چهارشنبه استعفا دادند تا به این ترتیب پدرو سانچز، رهبر این حزب را مجبور به کناره گیری کنند.

این افراد امیدوارند با کناره گیری آقای سانچز، سرانجام امکان تشکیل دولتی جدید در اسپانیا فراهم شود.

آنها رهبر کنونی سوسیالیستها را مسئول بن بست سیاسی بوجود آمده در این کشور و عدم امکان تشکیل یک دولت ائتلافی می دانند.

ورونیکا پرز، رئیس کمیته فدرال حزب سوسیالیست اسپانیا می گوید: «هنگامیکه دبیر کل کمیته اجرایی استعفا می دهد یا بیش از نیمی از اعضای این کمیته استعفا می دهند، به این معنی است کمیته اجرایی دیگر منحل شده است.»

مخالفت آقای سانچز با تشکیل یک دولت ائتلافی در کنار احزاب راست این کشور، باعث شده است که اسپانیا مدت ۹ ماه را بدون دولت بگذراند.

ماریانو راخوی، رهبر حزب راست میانه مردم در اسپانیا توانست در آخرین انتخابات پارلمانی به پیروزی برسد اما نتوانست اکثریت مطلق آراء را به دست آورد.

اگر هیچ دولتی تا قبل از ۱۰ آبان (۳۱ اکتبر) تشکیل نشود، بار دیگر در این کشور انتخابات برگزار خواهد شد؛ این سومین انتخابات پارلمانی در زمانی کمتر از یکسال است که خود رکوردی جهانی محسوب می شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.