خبر فوری
This content is not available in your region

«پیام صوتی البغدادی نشان از تحلیل رفتن قدرت داعش دارد»

نظرها
euronews_icons_loading
«پیام صوتی البغدادی نشان از تحلیل رفتن قدرت داعش دارد»
اندازه متن Aa Aa

همزمان با پیشروی نیروهای عراقی در عملیات آزاد سازی موصل، ابوبکر بغدادی، خلیفه خود خوانده داعش روز پنجشنبه در پیامی صوتی، ضمن تاختن به سنی های عراق و دولتهای ترکیه و عربستان سعودی، از نیروهایش خواست، با اطاعت از فرماندهان خود، چه در سوریه و چه در عراق به مبارزه ادامه دهند و از میدان نبرد نگریزند.

جان دوریان، فرمانده آمریکایی و سخنگوی نیروهای ائتلاف در واکنش به این پیام گفت: «کاملا مشخص است که او در تلاش است تا با جنگجویانش ارتباط برقرار کند. پیام او شاهدی بر این مدعاست که کنترل و ارتباط مستقیم او با نیروهایش بطور محسوسی کاهش پیدا کرده است.»

در حالی که اخبار ضد و نقیضی از حضور ابوبکر بغدادی در موصل منتشر شده، دولت عراق روز پنجشنبه از زبان سخنگوی وزارت دفاع خود، ورود نیروهای ارتش به شهر موصل را رسما تایید کرد.

ورود نیروهای عراقی از جبهه های شرق و شمال شرق موصل در حالی صورت می گیرد که همزمان نیروهای بسیج مردمی موسوم به «حشد الشعبی» هم می گوید موفق شده بر بزرگراه ارتباطی موصل به رقه تسلط پیدا کند.

این در حالیست که با آغاز جنگ های خیابانی و نبرد کوچه به کوچه و بیم استفاده فزاینده داعش از غیرنظامیان به عنوان «سپر انسانی»، نگرانی سازمان های حقوق بشری دو چندان شده است.

تخمین زده می شود بیش از سی هزار ساکن موصل و حومه تاکنون موفق به فرار از دست داعش شده باشند این در حالیست که گفته می شود دستکم یک و نیم میلیون غیرنظامی ساکن موصل هستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.